Kuria we Florencji odstąpi muzułmanom teren na budowę meczetu

Kuria we Florencji odstąpi muzułmanom teren na budowę meczetu - poinformowały w czwartek lokalne władze oraz tamtejsza archidiecezja i wspólnota islamska. Media nazwały porozumienie "historycznym".

Meczet powstanie na terenie gminy Sesto Fiorentino koło stolicy Toskanii. W komentarzach podkreśla się, że przygotowana do podpisu umowa może stanowić rozwiązanie dla dyskutowanej od lat spornej kwestii poszukiwania terenu na budowę muzułmańskiej świątyni. Takiego obszaru, jak przypominają media, nie znaleziono we Florencji przez wiele ostatnich lat.

We wspólnej nocie wydanej przez miejscowe władze, kurię we Florencji, tamtejszy uniwersytet i stowarzyszenie budowy meczetu wyjaśniono, że archidiecezja odstąpi wspólnocie islamskiej należący do niej obszar, na którym zostanie wzniesiony ośrodek kultu oraz muzułmańskie centrum kultury. Jednocześnie na mocy tej umowy miejscowy Kościół katolicki otrzyma od florenckiego uniwersytetu inną ziemię w Sesto Fiorentino, na której zbuduje swój ośrodek religijny.

To "przełom", "historyczna umowa o nadzwyczajnej symbolicznej wymowie" - podkreślił lokalny dziennik "La Nazione", informując o porozumieniu w sprawie budowy meczetu. Dodał, że na terenie tego samego miasteczka blisko siebie staną dwa ośrodki religijne - wielki meczet i centrum katolickie.

Według gazety realizacja tych planów nastąpi bardzo szybko.

Przypomina się, że arcybiskup Florencji Giuseppe Betori wiele razy mówił o potrzebie budowy meczetu dla muzułmanów mieszkających w tym mieście i okolicach.

"Wszyscy mają prawo do godnego miejsca kultu" - podkreślał.

Jak zauważa dziennik, hierarcha apelował wcześniej do lokalnych władz o znalezienie wyjścia z impasu wokół lokalizacji meczetu.

Umowa to "niemal rewolucyjny projekt integracji kulturowej" i "przesłanie pokoju" - dodała gazeta.

«« | « | 1 | » | »»
 • Batrahe
  15.12.2017 15:39
  Kuria florencka zdecydowała się odstąpić teren. Nie budowlę sakralną, ani nawet nie salkę, tylko teren, na którym nic nie stało. Z artykułu można też wywnioskować, że w zamian za to kuria dostanie inny teren. Polskim Tatarom też ktoś kiedyś udostępnił tereny na budowę meczetów w Polsce, a jednak nie staliśmy się krajem islamskim.
 • oburzony
  16.12.2017 06:21
  Kosciół kapituluje - demon zwycięża
 • ojej
  18.12.2017 11:11
  czekam na teren pod bazylikę w Arabii Saudyjskiej i Maroku.
 • taka prawda
  18.12.2017 12:23
  Mieszkańcy szwedzkiego miasta Uddevalla przeżyli szok, gdy na placu udekorowanym bożonarodzeniowymi choinkami pojawili się w piątek muzułmanie, którzy rozłożyli dywaniki i rozpoczęli modlitwę zakończoną okrzykami „Jalla Jalla, meczet dla każdego”. Słowo „jalla” oznacza „szybko”. Muzułmanie w Uddevall domagają się, żeby gmina wybudowała dla nich meczet z publicznych pieniędzy. I to szybko! http://wprawo.pl/2017/12/16/muzulmanie-urzadzili-piatkowe-modly-placu-przystrojonym-bozonarodzeniowymi-choinkami/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.