Nigeryjskim siłom wojskowym udało się odeprzeć atak bojowników najprawdopodobniej z islamistycznego ugrupowania Boko Haram przedsięwzięty w poniedziałek wieczór - podał gen. Nicholas Rogers, głównodowodzący operacji antyterrorystycznej przeciw tej organizacji.
Do ataku doszło w poniedziałek późnym wieczorem. Nastąpił na przedmieściach milionowego miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno.
Atak został odparty, sytuacja na przedmieściach Maiduguri położonych się na północny wschód od centrum miasta znajduje się pod kontrolą armii - zapewnił w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera generał Rogers.
Reuters przypomina, że położone na północnym wschodzie miasto Maiduguri znajduje się w samym sercu teatru działań wojskowych mających na celu likwidację oddziałów bojowych islamistycznej organizacji.
Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiał sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 r. organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.
Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło ponad 20 tysięcy osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa ludność Nigerii jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…