Odparto atak bojowników z Boko Haram

Nigeryjskim siłom wojskowym udało się odeprzeć atak bojowników najprawdopodobniej z islamistycznego ugrupowania Boko Haram przedsięwzięty w poniedziałek wieczór - podał gen. Nicholas Rogers, głównodowodzący operacji antyterrorystycznej przeciw tej organizacji.

Do ataku doszło w poniedziałek późnym wieczorem. Nastąpił na przedmieściach milionowego miasta Maiduguri, stolicy stanu Borno.

Atak został odparty, sytuacja na przedmieściach Maiduguri położonych się na północny wschód od centrum miasta znajduje się pod kontrolą armii - zapewnił w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera generał Rogers.

Reuters przypomina, że położone na północnym wschodzie miasto Maiduguri znajduje się w samym sercu teatru działań wojskowych mających na celu likwidację oddziałów bojowych islamistycznej organizacji.

Założone w 2002 roku ugrupowanie Boko Haram początkowo stawiał sobie za cel walkę z zachodnią edukacją i europejskim stylem życia. W 2009 r. organizacja rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Szacuje się, że w wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło ponad 20 tysięcy osób, a 2,6 mln musiało opuścić swe domy. 170-milionowa ludność Nigerii jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.