Pokój dalekim i bliskim

Centralne obchody Dnia Judaizmu potrwają w Warszawie od 16 do 21 stycznia. Ich organizatorem jest Komitet KEP ds. Dialogu z Judaizmem i Archidiecezja Warszawska.

W przededniu rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Kościół katolicki w Polsce obchodzi XXI Dzień Judaizmu. W tym roku pod hasłem: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim!" (Iz 57,19).

- Zamiarem najbliższego Dnia Judaizmu jest odkrycie i przypomnienie wszystkim chrześcijanom, katolikom, że judaizm, to religia, która przywiązuje ogromną wagę do pokoju i pokój jest jedną z największych wartości dla wyznawców judaizmu - mówił przed XXI Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.

Biskup przyznał jednak, że to nie międzynarodowe organizacje czy traktaty zapewniają pokój na świecie. On musi narodzić się w sercach ludzi.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zaznaczył, że Dzień Judaizmu jest dla Żydów bardzo ważny. "Kiedy ludzie wyznający inną religię chcą studiować i zrozumieć naszą wiarę, wtedy ja mam obowiązek być otwarty, pomocny, być partnerem dla takiej nauki. Dzisiaj Kościół katolicki chce poznać swoje korzenie. Od czasu Soboru Watykańskiego II i pontyfikatu papieża Jana Pawła II jasne jest, że katolik ma obowiązek studiować, rozumieć i szanować judaizm" – podkreślił Schudrich. Dodał, że Dzień Judaizmu w Kościele katolickim nauczył Żydów, w jaki sposób powinno się być otwartym na innych. "To ważna nauka i doświadczenie" - zaznaczył naczelny rabin Polski. 

Kulminacją każdego Dnia Judaizmu są obchody ogólnopolskie, za każdym razem w stolicy innej diecezji. Tegorocznym gospodarzem jest archidiecezja warszawska.Oprócz tego każda diecezja obchodzi ten Dzień na swój sposób. 

Centralne obchody rozpoczną się 16 stycznia o godz. 18 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, gdzie odbędzie się spotkanie zatytułowane „Historia Żydów warszawskich” - przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe Judaistów Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystąpi też Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który zaśpiewa i skomentuje psalmy. 

Kulminacyjny punt obchodów Dnia Judaizmu przypada 17 stycznia. O godz. 10 na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej 49/51 w Warszawie, który jest jedną z największych takich nekropolii na świecie, zostanie odprawiona modlitwa przy masowym grobie Żydów z getta warszawskiego.

Weźmie w niej udział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Michael Schudrich, naczelny Rabin Polski oraz przedstawiciele obu społeczności.

O godz. 11 rozpocznie się Sympozjum w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19) z udziałem naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, siostry Anny Bodzińskiej NDS (ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu), rabinki Małgorzty Kordowicz. Spotkanie poprowadzi prof. Jan Grosfeld z UKSW.

W tym samym dniu o godz. 17 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela planowana jest Liturgia Słowa, której będzie przewodniczył metropolita warszawski. 

18 stycznia od 15.30 do 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostaną zrealizowane warsztaty dla nauczycieli religii i historii „Chrześcijańskie spotkania z judaizmem”, które zostaną powtórzone następnego dnia w godz. 11-13.30 w tym samym miejscu.

Spotkanie na zakończenie szabatu w synagodze im. Nożyków planowane jest na 20 stycznia w godz. 18-19. Zostanie odmówiona Hawdala - modlitwa na zakończenie szabatu, po czym zostanie wykonany wspólny program artystyczny chóru żydowskiego „Clil” i chrześcijańskiego „Cantus Laudabilis”.

Następnego dnia - w ramach dnia otwartego w synagodze im. Nożyków - będzie można odwiedzić świątynię o 10.30 i 12.00. Natomiast o godz. 15.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie się projekcja filmu „Wypełnić pustkę” (Izrael 2012) w reż. R. Burshtein W dyskusji po filmie udział wezmą: rabin Szalom Stambler i Dina Stambler (Chabad Lubawicz), zaś poprowadzi ją Agnieszka Magdziak-Miszewska.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 1998 r. Zadecydowała o tym Konferencja Episkopatu Polski, a inicjatorem był bp Stanisław Gądecki, wówczas stojący na czele Podkomisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m. in. Austria, Holandia i Szwajcaria.

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego 21. Dnia Judaizmu w Warszawie, który odbędzie się 17 stycznia jest ks. dr Andrzej Tulej. Jest to trzeci Dzień Judaizmu, którego centralne obchody odbędą się w Warszawie. Stolica była gospodarzem tego dnia w latach: 1998 i 2009.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama