Sellin: Wesprzemy inicjatywę budowy muzeum chasydyzmu polskiego

Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego - powiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Zadeklarował, że państwo polskie wesprze taką inicjatywę.

W poniedziałek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowano premierę albumu Agnieszki Traczewskiej "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych". W spotkaniu, oprócz wiceministra kultury, biorą udział autora fotografii Agnieszka Traczewska, David Singer z Nowego Jorku, potomek polskich chasydów, który zajmuje się ratowaniem miejsc związanych z żydowskim dziedzictwem, Naomi Singer, która opowie o roli kobiet w chasydzkich społecznościach, autorzy wstępu prof. Marcin Wodziński i prof. Jonathan Webber.

"Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego, tak bym to nawet nazwał, żeby tą specyfikę chasydyzmu polskiego bardziej szczegółowo opowiedzieć" - powiedział Sellin.

Jak mówił, w Polsce jest już kilka inicjatyw, które do tego zmierzają. "Jak sądzę, przynajmniej z jednej z nich będzie owoc i deklaruję, że państwo polskie taką inicjatywę również wesprze" - podkreślił wiceminister kultury.

Traczewska ukazuje w albumie "jorzeity", czyli wędrówki, podczas których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci. "Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić błogosławieństwo" - napisano w informacji prasowej o albumie. Podkreślono, że fotografie Traczewskiej, która została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary.

Agnieszka Traczewska jest producentką filmową i fotografką. Od 2006 r. tworzy serie zdjęć poświęconych chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków oraz portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich, zamieszkałych w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Za zdjęcie "First time" otrzymała w 2014 r. National Geographic Traveler Photo Award.

Współwydawcy albumu to Narodowe Centrum Kultury oraz Studio Design (Łódź). Partnerem spotkania jest Narodowe Centrum Kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • max
  15.01.2018 20:07
  Wszystko pięknie, a kiedy Polska upamiętni np. 200 tyś ofiar niemieckiego obozu zagłady KL Warschau. Czy już nie zamierzacie tego robić? Jak chcecie domagać się od Niemców odszkodowań skoro nawet nie chcecie upamiętnić tych ofiar skromnym pomnikiem nie mówię już o muzeum choć takie powinno powstać. Czy w Polsce tylko mniejszości mają być honorowane a zwykłymi Polakami nikt się nie zajmuje? Czy ofiary tego obozu są mniej ważne od ofiar Getta warszawskiego?
 • Yewel polski Żyd
  15.01.2018 21:41
  Doprawdy panie ministrze - wesprzemy budowę? To po co wspieraliśmy i po co budowaliśmy Muzeum Polin = Muzeum Historii Żydów Polskich? Żądamy najpierw podwyżki pensji muzealników polskich !
 • Awa
  15.01.2018 22:39
  Awa
  UUUUU jakiś deal chyba poszedł.A amerykańscy żydzi chcą nam się do forsy dobrać.
 • Razparuk
  12.02.2018 10:14
  To już nawet nie jest śmieszne...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.