Większość Niemców przeciwna krzyżom w urzędach

Prawie dwie trzecie Niemców jest przeciwna wieszaniu krzyży w urzędach państwowych - wynika z sondażu instytutu badania opinii publicznej Emnid, którego rezultaty opublikował "Bild am Sonntag".

Według tego sondażu jedynie 29 proc. ankietowanych popiera wieszanie krzyży w niemieckich urzędach, a aż 64 proc. jest temu przeciwnych.

Krzyży w urzędach nie chce 48 proc. katolików i aż 62 proc. protestantów.

Sondaż przeprowadzono po tym, jak we wtorek rząd krajowy Bawarii postanowił, że we wszystkich podległych mu urzędach będą przy wejściach wisieć krzyże.

Premier krajowy Markus Soeder z bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU)zaznaczył, że krzyże nie mają być w tym przypadku symbolem chrześcijaństwa, lecz "wyznaniem tożsamości i dziedzictwa kulturowego" Bawarii. Dlatego nie będą znakami religijnymi, naruszającymi nakaz neutralności światopoglądowej - dodał. Rząd uchwalił rozporządzenie wprowadzające nowy przepis.

Nowe rozporządzenie dotyczy wyłącznie placówek administracji krajowej, gdyż rząd Bawarii nie ma żadnych uprawnień w odniesieniu do działających na jej terytorium agend federalnych i samorządowych. Do tej pory wieszanie krzyży było obowiązkowe tylko w klasach w szkołach i w sądowych salach rozpraw, ale znajdują się one także w niektórych bawarskich urzędach na mocy ich własnych decyzji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Rty
  29.04.2018 16:57
  Publicznym ukazaniem wiary i przyznaniem się do swoich wartości . Taki muzulmanin przyjeżdża do Niemiec i widzi " uwaga nie narzuca im swojej wiary bo oni mają swoją A ja jestem gościem "
 • Stanisław_Miłosz
  29.04.2018 18:40
  Większość przeciwko krzyzom (w urżędach).
  Ale gdyby powiedszono/przywrócono hakenkrojce (w urżędach), to wcale by nie protestowała. Choć być może zapytana w sondażu "nie miała by zdania" (bo wprost na Za poprawność by nie zezwoliła).
 • gosc
  30.04.2018 09:30
  A może by tak strollować zachód i zaprosić Bawarię do grupy wyszehradzkiej?
 • Anakin
  30.04.2018 09:56
  Albo krzyż to dziedzictwo jest chrześcijańskie albo "pod tym znakiem nasi ojcowie walczyli z wrogami". Czyli staje się tym samym symbolem co krzyż Luftwaffe. Nie wiem czy bym chciał by krzyż był czymś innym niż symbolem chrześcijaństwa (może z wyjątkiem pomocy medycznej - bo czerwony krzyż pochodzi od rewersu flagi Szwajcarii).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.