Współpraca izraelsko-watykańska postępuje niezależnie od bieżących kontrowersji politycznych czy historyczno-religijnych - zauważa Radio Watykańskie.
Dotyczy to zwłaszcza kultury, czego dowodem jest zaprezentowany dziś przez Watykańską Bibliotekę Apostolską katalog przechowywanych w jej zbiorach manuskryptów hebrajskich. Zawiera on około ośmiuset wolumenów, w tym tak cenne, jak dwujęzyczny hebrajsko-aramejski kodeks Biblii z 1294 r., jedyny znany egzemplarz Targumu palestyńskiego, czy midrasze z IX i XI w.
Publikacja powstała przy współpracy z izraelskimi instytucjami kulturalnymi: Uniwersytetem Hebrajskim oraz Żydowską Biblioteką Narodową i Uniwersytecką w Jerozolimie. Dlatego też na prezentacji katalogu obecny był ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Mordechaj Lewy oraz grupa tamtejszych naukowców biorących udział w tym przedsięwzięciu. Publikację izraelski dyplomata nazwał „kamieniem milowym” dwustronnej współpracy kulturalnej. „Nasze relacje liczą sobie zaledwie piętnaście lat, jednak razem możemy patrzeć wstecz na tysiąclecia” – stwierdził ambasador. Z kolei archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Raffaele Farina wyraził nadzieję, że wzorowa współpraca, której owocem jest obecna publikacja, będzie nadal rosła i umacniała się
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…