Prezentacja katalogu manuskryptów hebrajskich z biblioteki watykańskiej

Współpraca izraelsko-watykańska postępuje niezależnie od bieżących kontrowersji politycznych czy historyczno-religijnych - zauważa Radio Watykańskie.

Dotyczy to zwłaszcza kultury, czego dowodem jest zaprezentowany dziś przez Watykańską Bibliotekę Apostolską katalog przechowywanych w jej zbiorach manuskryptów hebrajskich. Zawiera on około ośmiuset wolumenów, w tym tak cenne, jak dwujęzyczny hebrajsko-aramejski kodeks Biblii z 1294 r., jedyny znany egzemplarz Targumu palestyńskiego, czy midrasze z IX i XI w.

Publikacja powstała przy współpracy z izraelskimi instytucjami kulturalnymi: Uniwersytetem Hebrajskim oraz Żydowską Biblioteką Narodową i Uniwersytecką w Jerozolimie. Dlatego też na prezentacji katalogu obecny był ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Mordechaj Lewy oraz grupa tamtejszych naukowców biorących udział w tym przedsięwzięciu. Publikację izraelski dyplomata nazwał „kamieniem milowym” dwustronnej współpracy kulturalnej. „Nasze relacje liczą sobie zaledwie piętnaście lat, jednak razem możemy patrzeć wstecz na tysiąclecia” – stwierdził ambasador. Z kolei archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Raffaele Farina wyraził nadzieję, że wzorowa współpraca, której owocem jest obecna publikacja, będzie nadal rosła i umacniała się

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.