Reiki: Biała magia

Uzdrawianie dotykiem, bioenergoterapia, stały się ostatnio powszechne, wręcz banalne. Reiki jednak nie jest banalne. Jednym z liderów tego ruchu w Polsce była katolicka zakonnica, a wśród mistrzów Reiki w innych krajach są katoliccy księża!

Mikao Usui - twórca ReikiNie przeszkadza im ani uważanie Chrystusa jedynie za twórcę jednej z religii, na równi z Buddą, ani wywodząca się z buddyzmu wiara w reinkarnację, ani bezosobowe pojmowanie Ducha Świętego, ani magiczne rytuały inicjacyjne i magiczne rozumienie skuteczności praktyk Reiki.
Reiki pierwotnie nie miało nic wspólnego z chrześcijaństwem. Wymyślił je na początku XX wieku Japończyk, buddysta, doktor Mikao Usui. Miał on odkryć w starej japońskiej świątyni buddyjskiej zapiski zaklęć i znaków, którymi posługiwał się, uzdrawiając, Budda. Kiedy jednak w Reiki zaangażowała się siostra Mariusza Bugaj z zakonu sióstr pasjonistek z Pułtuska, "okazało się", że ów Japończyk – doktor Mikao Usui był duchownym chrześcijańskim, a w buddyjskiej świątyni znalazł metody, którymi uzdrawiając posługiwał się nie tylko Budda, ale także Jezus Chrystus! Katolikom pokazywano też błogosławieństwo papieskie, które otrzymała siostra Mariusza. Do oryginalnego tekstu ("Ojciec Święty Jan Paweł II udziela całym sercem Apostolskiego Błogosławieństwa S. Mariuszy Jadwidze Bugaj wzywając obfitości łask Bożych") ktoś dopisał nad nazwiskiem siostry "Wielkiemu Mistrzowi Reiki", a na zakończenie: "jej uczniom i potrzebującym pomocy". Stworzono w ten sposób wrażenie jakoby Jan Paweł II błogosławił Reiki. Skutek tych zabiegów był taki, że wśród osób inicjowanych na mistrzów Reiki znaleźli się nawet księża. W 1995 r. władze kościelne nakazały siostrze Mariuszy wycofać się z Reiki. Siostra zastosowała się do tego polecenia, a po kilku latach zmarła. Tym niemniej zwolennicy ruchu wciąż powołują się na jej zaangażowanie jako dowód, że Reiki nie jest sprzeczne z katolicyzmem.

Wystarczy krótki kurs
Reiki pojawiło się w Polsce w roku 1988. W następnych latach bardzo się rozpowszechniło. W całym kraju organizowane są seminaria, kursy i inicjacje. Pojawiały się książki popularyzujące tę ideę, jedną z nich napisała siostra Mariusza. Jej książka, pod tytułem "Reiki Usui Shiki Ryoho" ukazała się w roku 1992, bez wymaganej w takich sytuacjach zgody przełożonych. Siostra pisała m.in., że uzdrowienia dokonane przez Jezusa miały miejsce dzięki posiadaniu przez Niego umiejętności leczenia. Tę "umiejętność" może posiąść adept Reiki.

To jedna z przyczyn ogromnej popularności Reiki. Wystarczy krótki kurs, magiczna inicjacja i już można "czynić cuda". Jak w białej magii (polegającej na czynieniu dobra), zaklina się bezosobowe duchy, "kosmiczną energię", by "leczyć". Duch Święty zostaje sprowadzony do roli energii, którą można przekazywać innym przez gesty magiczne. Idea Boga jest określana terminami: "Wielki Duch", "Siła Ożywiająca", "Energia Życia", "Fala Eteryczna", "Moc, która wibruje" – w podobny sposób określają Boga teozofia i antropozofia potępione przez Kościół. Kolejnym elementem doktryny Reiki jest przyjęcie prawa karmy i wiara w reinkarnację.

Zgodnie z oryginalną, autentyczną tradycją, wtajemniczenie w Reiki Usui jest ośmiostopniowe lub czasem skrócone do sześciu stopni, które podzielone są na trzy poziomy certyfikacji (Shoden, Okuden i Shinpiden) i może być dokonane jedynie przez osobę Nauczyciela Reiki (Reiki Sensei). Wprowadzenie w naukę i praktykę oraz wtajemniczenie inicjacyjne o charakterze absolutnie podstawowym odbywa się w czasie przynajmniej czterech kolejnych sesji inicjacyjnych, w przeciągu czterech kolejnych wieczorów lub częściej w czasie kolejnych weekendów poświęconych leczeniu Reiki. W praktyce w Polsce pierwszy stoppień wtajemniczenia zdobywa się w ciągu jednego dnia, a całą wiedzę przekazuje się w trzech stopniach. Aby otrzymać dar uzdrawiania wystarczy wyrazić szczere życzenie nauczenia się metody Reiki. Inicjacja, podobnie jak leczenie, jest płatna.
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg