Zachodni Zakon Sufi: Islamski mistycyzm

Synkretyzm, czyli mieszanka wielu religii, próby zbliżenia się do Boga poprzez mistyczne medytacje, obfite korzystanie z orientalnych tradycji – tak można opisać wiele nowych ruchów religijnych. Typowy jest także kult przywódcy. Zachodni Zakon Sufi wyróżnia się jednak dwiema nietypowymi cechami: wywodzi się z islamu i powstał – jak na nowy ruch - bardzo dawno, na początku XX wieku.

Hazrat Inayat Khan - założyciel ruchuSufizm to po arabsku po prostu mistycyzm. W islamie już od średniowiecza istniał nurt mistyczny, uważany początkowo za herezję, ale już od XII wieku zaakceptowany. Szczególnie mocno rozwijał się w muzułmańskiej części Indii. Nauka, czyli tzw. ścieżka sufich opiera się na "zaniknięciu" tego, co ludzkie, a następnie na przejściu w inny, "pozaświatowy" stan bytu. Dokonuje się wówczas przemiana człowieka, tak, by mógł się napełnić boską substancją. Chociaż odległość ludzi od Boga jest według sufizmu nieskończenie wielka, może ją pokonać żarliwe oddanie i miłość.

Sufi opracowali skomplikowany system ćwiczeń cielesnych i duchowych mających doprowadzić człowieka do doskonałości, czyli do Boga. Znaną praktyką sufizmu jest kontemplacyjne, związane z kontrolą oddechu powtarzanie imion Boga, a także ekstatyczny taniec i poezja.

Zachodni Zakon Sufi, zainspirowany tą tradycją, jest swoistym dostosowaniem jej do potrzeb ludzi Zachodu. "Adaptacji" tej dokonał Hazrat Inayat Khan (1882-1927), twórca Międzynarodowego Zachodniego Zakonu Sufi (The Sufi Order of the West Internationale).

Zachodni Zakon Sufi propaguje połączone w jedną całość duchowe praktyki zaczerpnięte z mistycyzmu hinduskiego, buddyjskiego, zaratusztrańskiego, żydowskiego, chrześcijańskiego i muzułmańskiego. Łączenie różnych tradycji religijnych owocuje także synkretycznymi formami modlitewnymi. Wykonywane są pieśni i modlitwy, podczas których wypowiada się kolejno różne imiona Boga, wykonując równocześnie oddechy i odpowiednie dla danej tradycji religijnej gesty rytualne.

Misja na Zachodzie
Założyciel ruchu, Pir-O-Murszid Hazrat Inayat Khan urodził się 5 lipca 1882 r. w Baroda, w Indiach, w rodzinie muzyków. Właśnie muzyce poświęcił swoją młodość. Potem zaczął szukać duchowego nauczyciela. Odnalazł go w osobie Hazrat Abu Hashim Madani, sukcesora jednej z gałęzi sufickiego Zakonu Czisti w Indiach. Pod jego kierunkiem przeszedł przez kurs praktyk w czterech Szkołach Sufickich: Czisti, Naqszbandi, Qadiri i Shurawardi. Podobno założyciel Zakonu Czisti w Indiach nakazał Inayat Khan'owi krzewić sufizm na Zachodzie.

Inayat Khan opuścił Indie 13 września 1910 roku. W tym samym roku utworzył Zachodni Zakon Sufi w USA. Później podróżował po Europie, zakłądając lokalne komórki ruchu. Obecnie centrala ruchu znajduje się w Suresness (Francja). Zmarł 5 lutego 1927 roku. Przed śmiercią wyznaczył następcę: urodzonego w 1916 roku syna Vilayata Inayata Khana, który do dziś jest liderem Międzynarodowego Zakonu Sufi.

Wyrazem szczególnej czci, jaką członkowie ruchu darzą założyciela, jest ustanowienie świąt obowiązujących członków Zachodniego Zakonu Sufi we wszystkich krajach, przypadających w dni urodzin, śmierci oraz przybycia do USA Hazrata Inayata Khana.

Za datę powstania Zakonu Sufich w Polsce przyjmuje się 30 kwietnia 1988 roku. Wówczas na Wawelu miała miejsce pierwsza inicjacja grupy polskich uczniów (murid). Zachodni Zakon Sufi w Polsce zarejestrowano 7 marca 1991 roku. Liderem w naszym kraju jest Starszy Przewodnik Zakonu Uzdrawiania Jakub Krzywobłocki. Organizacja liczy w Polsce ok. 500 członków.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.