Wakacje - czas relaksu, wypoczynku, zatrzymania się w pędzie życia i zwrócenia uwagi na to, co nas otacza. Niestety, od kilkudziesięciu lat jest to także najlepszy czas dla "łowców dusz", wszelkiego rodzaju werbowników, naganiaczy, którzy korzystając z okazji, chcą pozyskać jak największą rzeszę nowych adeptów, słuchaczy czy niewolników.
Czego oczekuje się od kogoś, kto wstępuje do organizacji?
Czy muszę porzucić szkołę lub pracę, ofiarować pieniądze i wszystko, co posiadam, albo zerwać z rodziną i przyjaciółmi, którzy mogą być przeciwni mojej przynależności do grupy?
Czy są ludzie, którzy mają zastrzeżenia wobec twojej grupy? A jeśli ją krytykują, to za co?
Jakie uczucia budzą w tobie byli członkowie twojej organizacji? Czy próbowałeś kiedyś usiąść i porozmawiać z którymś z nich, by dowiedzieć się, co skłoniło go do odejścia? Jeśli nie - dlaczego? Czy za utrzymywanie kontaktu z byłymi członkami może cię spotkać nieprzyjemność ze strony grupy?
Co w postępowaniu grupy i przywódcy najmniej ci odpowiada? Wymień chociaż trzy takie rzeczy.
Jeśli zadałeś wszystkie powyższe pytania i czujesz, że masz uzasadnione powody, by sądzić, że osoba, z którą rozmawiasz, jest wobec ciebie szczera, spróbuj zadać te same pytania innym członkom organizacji, by przekonać się, czy odpowiedzi będą zgodne. Jeśli będą różnić się w sposób zasadniczy, możesz doprowadzić do konfrontacji.
Jeśli wejdziesz do grupy, która cię fascynuje, sprawdź, czy nie występują tam elementy świadczące o tym, że to grupa destrukcyjna.
1. Czy władza przywódcy grupy jest nieograniczona?
2. Czy w grupie kładzie się duży nacisk na gromadzenie pieniędzy? Czy istnieje społeczna kontrola ich wydatkowania?
3. Czy jednostka ma prawo w każdej chwili zrezygnować z członkostwa?
4. Czy pewne elementy doktryny i historii ruchu są przedstawiane inaczej na początku zaangażowania niż po pewnym okresie uczestnictwa?
5. Czy grupa nie utrudnia swoim członkom kontaktów z rodzinami?
6. Czy istnieje obowiązek zakładania rodzin wewnątrz grupy?
7. Czy istnieje ograniczenie dopływu informacji ze świata? Czy można zauważyć tendencję do kontrolowania każdej godziny życia członków grupy?
8. Czy da się zaobserwować postawę wrogości wobec świata, społeczeństwa, instytucji państwa przedstawianych jako "siedlisko zła" i źródło zagrożenia? Czy istnieje przekonanie o nieomylności i jedynozbawczości nauki grupy?
9. Czy grupa jest programowo wrogo nastawiona do kształcenia pozareligijnego?
3. SZKOŁA
Współczesna szkoła odchodzi od tradycyjnego modelu wychowywania i edukowania. Jest otwarta na wszelkiego rodzaju inicjatywy. Ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem lokalnym, wprowadza różne innowacje, integruje treści programowe, posługuje się aktywizującymi metodami nauczania, w zarządzaniu wspomagana jest np. przez rodziców, uczniów, (rola samorządów uczniowskich, różnych organizacji i instytucji). Niewątpliwie są to tendencje pozytywne, pozwalające na kreowanie uczniów, absolwentów. Ważne jest jednak, aby "po drodze" młody człowiek się nie zagubił. Niebezpieczeństw jest wiele: alkohol, środki odurzające, subkultury młodzieżowe, sekty destrukcyjne. Szkoła nie jest miejscem zwolnionym od agitacji grup destrukcyjnych. Również tu mogą ujawnić się "macki sekty".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…