Pokój Jezusa ustanawia braterskie więzi, buduje wspólnotę i czyni z nas jeden lud Boży – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas Mszy św. inaugurującej Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”
O starotestamentowym i ewangelicznym przesłaniu jakie wciąż jest obecne w Koranie – mówił Ahmad Al.-Tayyeb, rektor Uniwersytetu Al-Azhar w Egipcie. Muzułmański duchowny wyjaśnił, że nauczanie wszystkich proroków, poczynając od Abrahama i Mojżesza, stanowi kluczowy element wiary muzułmańskiej. Islam jest religią dialogu, ponieważ jeśli tę religię charakteryzują tak silne związki z judaizmem i chrześcijaństwem, to nie może on być jakąś religią zamkniętą.
Próbując spojrzeć oczami muzułmanów na obecną sytuację w świecie - przekonywał, że aktualny problem „nie tkwi w islamie lecz w strachu krajów zachodnich wobec islamu”. Jego zdaniem świat Zachodu wciąż postrzega muzułmanów jako wrogów patrząc na nich z góry przez pryzmat własnych interesów, które chce załatwić. „Zasady które zostały utwierdzone na Zachodzie po okresie oświecenia (charakteryzujące się tolerancją), są stosowane przez ludzi Zachodu do nich samych, a wobec innych o nich się zapomina się, zwłaszcza kiedy na się do czynienia ze światem islamu” - przekonywał.
Podkreślił wielką rolę Jana Pawła II w zainicjowaniu i rozwoju dialogu międzyreligijnego i dzisiejszy brak tej wielkiej postaci. Przypomniał, że to Jan Paweł II jako pierwszy ucałował Koran oraz przywrócił wielką tradycję przesyłania listu z życzeniami z okazji ramadanu. „Muzułmanie nigdy nie zapomną o tym jak papież ten wypowiadał się w sprawie wojen w Iraku czy Zatoce Perskiej” - informował.
„Muzułmanom bardzo brakuje Jana Pawła II i modlimy się za jego duszę oraz potrzebujemy dostrzec w dzisiejszych partnerach dialogu etos tego samego ducha, aby nie powrócić do chaosu i do czasów ciemności” – powiedział rektor islamskiego uniwersytetu w Kairze.
Z kolei o pozytywnych stosunkach polsko-żydowskich, które przesłania dziś tragiczna spuścizna holokaustu mówił 6 września w Krakowie David Rosen, prezes Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych.
Nawiązując do historii rabin wyjaśnił, że „kiedy inne kraje zamykały się, to król Kazimierz Wielki sprowadził żydów do Polski i specjalnie dla nich ufundował miasto od jego imienia zwane Kazimierz. Owa tradycja pokojowego współistnienia, wzajemnej tolerancji kształtowała następnie Polskę Jagiellonów. Do tej właśnie jagiellońskiej spuścizny i tożsamości nawiązywał wielokrotnie Jan Paweł II.
„Polskość to w gruncie rzeczy wielość i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie” – powiedział w ślad za Janem Pawłem II.
„Jednak – podkreślił - w XX stuleciu, tragedia holokaustu zaprzepaściła dziedzictwo wspólnej kreatywności współpracy, które mogły dalej skutecznie i owocnie realizować się w Krakowie” – skonstatował ze smutkiem.
Kongres organizowany jest w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20 rocznicę upadku komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej.
Jego hasło nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój na świecie.
Do Krakowa przybyli przedstawiciele różnych religii i kultur z całego świata, a także przedstawiciele świata polityki i nauki. W Kongresie uczestniczy 1800 uczestników ze wszystkich kontynentów oraz ok. 700 osób z całej Polski. Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Archidiecezję Krakowską oraz włoską Wspólnotę Sant' Egidio (św. Idziego), która od 23 lat rozpowszechnia "ducha Asyżu" na całym świecie. Zaproszenie do Krakowa złożył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas ubiegłorocznego kongresu na Cyprze.
Poniedziałek będzie poświęcony dyskusjom panelowym, podczas których będą omawiane najbardziej palące problemy dialogu i pokoju, jak globalizacja i tożsamość, jedność chrześcijan, kryzys gospodarczy a nowa antropologia. Wtorek, 8 września, to Dzień Pamięci i Pokoju, który rozpocznie się poranną Ceremonią Pamięci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wieczorem zaś na krakowskim rynku zostanie wygłoszony "Apel o Pokój 2009".
Wspólnota św. Idziego (Sant'Egidio) z Rzymu od ponad dwudziestu lat organizuje Spotkania dla Pokoju, które zostały zainicjowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Asyżu 27 października 1986 roku. W 1989 roku takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie, z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?