Słowo przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego na VII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, 17 stycznia 2004 r.
L. Módlmy się o trwały i sprawiedliwy pokój na świecie, zwłaszcza w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie, aby żaden człowiek nie był ofiarą gwałtu, przemocy, wojny i wyzysku, by wyznawcy religii żydowskiej, chrześcijanie i muzułmanie żyli w zgodzie i pomyślności.
Ciebie prosimy
W. Wysłuchaj nas, Panie.
L. Módlmy się za wyznawców religii żydowskiej i wszystkich Żydów, aby postępowali na drodze wierności Prawu Bożemu i jego wymaganiom, zachowując wierność zobowiązaniom przymierza, które nadają głębszy sens ich życiu i powołaniu.
Ciebie prosimy
W. Wysłuchaj nas, Panie.
L. Módlmy się za naszą umiłowaną Ojczyznę, która od wieków jest ojczyzną również wielu pokoleń wyznawców judaizmu i wyznawców innych religii, abyśmy wszyscy układali swoje życie we wzajemnej zgodzie, zaufaniu i ofiarnej pracy.
Ciebie prosimy
W. Wysłuchaj nas, Panie.
L. Módlmy się za nas samych, abyśmy z wdzięcznością uczestniczyli w darach Nowego Przymierza z Bogiem, zawartego przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, dzieląc się jego dobrami między sobą oraz ze wszystkimi ludźmi.
Ciebie prosimy
W. Wysłuchaj nas, Panie.
C. Boże Abrahama, Boże Proroków, Boże Jezusa Chrystusa - prosimy Cię słowami Jana Pawła II: „W Tobie zawarte jest wszystko, do Ciebie zmierza wszystko, Ty jesteś kresem wszystkiego. Wysłuchaj naszych modlitw, jakie zanosimy za naród żydowski, który - ze względu na swoich przodków - jest Tobie nadal bardzo drogi. Wzbudzaj w nim nieustannie coraz żywsze pragnienie zgłębiania Twojej prawdy i Twojej miłości”. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
MODLITWA NAD DARAMI
Miłosierny Boże, uświęć i przyjmij te dary złożone jako znak ofiary duchowej i spraw, abyśmy byli świadkami Twojej miłości do wszystkich. Przez Chrystusa, Pana naszego.
ANTYFONA NA KOMUNIĘ
Teraz trwają wiara, nadzieja i miłość, te trzy; z nich zaś największa jest miłość.
MODLITWA PO KOMUNII
Boże, nasz Ojcze, Ty nas posiliłeś jednym Chlebem Eucharystycznym, napełnij nas łaską Ducha Świętego i pokrzep słodyczą doskonałej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego.
MODLITWA OJCA ŚWIĘTEGO
JANA PAWŁA II W INTENCJI NARODU ŻYDOWSKIEGO
Boże Abrahama,
Boże Proroków,
Boże Jezusa Chrystusa,
W Tobie zawarte jest wszystko,
Do Ciebie zmierza wszystko,
Ty jesteś kresem wszystkiego.
Wysłuchaj naszych modlitw, jakie zanosimy za naród żydowski, który - ze względu na swoich przodków - jest Tobie nadal bardzo drogi.
Wzbudzaj w nim nieustannie coraz żywsze pragnienie zgłębiania Twojej prawdy i Twojej miłości.
Wspomagaj go, by zabiegając o pokój i sprawiedliwość, mógł objawiać światu moc Twego błogosławieństwa.
Wspieraj go, aby doznawał szacunku i miłości ze strony tych, którzy jeszcze nie rozumieją wielkości doznanych przez Niego cierpień, oraz tych, którzy solidarnie, w poczuciu wzajemnej troski, wspólnie odczuwają ból zadanych mu ran.
Pamiętaj o nowych pokoleniach, o młodzieży i dzieciach, aby niezmiennie wierne Tobie trwały w tym, co stanowi szczególną tajemnicę ich powołania.
Umocnij wszystkie pokolenia, aby dzięki ich świadectwu ludzkość pojęła, że Twój zbawczy zamiar rozciąga się na całą ludzkość, i że Ty, Boże, jesteś dla wszystkich narodów początkiem i ostatecznym celem.
Materiały wydała: RADA EPISKOPATU POLSKI DO SPRAW DIALOGU RELIGIJNEGO
Opracowanie i redakcja: Abp STANISŁAW GĄDECKI, ks. prof. WALDEMAR CHROSTOWSKI
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…