Papież: W relacjach z islamem jest różnie, ale...

Biskupi dwóch saharyjskich krajów przebywają z wizytą ad limina. Z Papieżem rozmawiali o problemach z islamem i duchowości kapłana diecezjalnego.

W relacjach z islamem jest różnie, ale jeśli chcemy żyć z muzułmanami w pokoju nie mamy innej drogi niż dialog – powiedział Papież podczas spotkania z episkopatem dwóch afrykańskich krajów Nigru i Burkina Faso. Tamtejsi biskupi przebywają w Watykanie z wizytą ad limina. Podkreślają, że ich sytuacja jest szczególna ze względu na dominującą w tym regionie obecność islamu.

Z Franciszkiem rozmawiali też o problemie z tożsamością księży diecezjalnych. Posługujący u nas jezuici czy franciszkanie mają jasno określoną duchowość, kapłani diecezjalni mają z tym problemy – powiedział po audiencji u Papieża przewodniczący Episkopatu abp Paul Ouédraogo. Franciszek wskazał na potrzebę budowania tej tożsamości, opierając się na trzech filarach: dobre relacje z biskupem, braterska więź z innymi kapłanami oraz bliskość z Ludem Bożym.

Jak powiedział abp Ouédraogo najwięcej miejsca podczas spotkania z Papieżem biskupi Nigru i Burkina Faso poświęcili problemom z islamem.

"Naszą podstawową troską jest wyzwanie, przed jakim stoją nasze Kościoły lokalne, które wynika z silnej obecności islamu. W Nigrze muzułmanie stanowią 98 proc. mieszkańców, w Burkina Faso chrześcijan jest 22 proc., jednakże również i u nas muzułmanie stanowią 60 proc. społeczeństwa. Jesteśmy więc wspólnotami chrześcijańskimi zanurzonymi w środowisku, które zostało poddane silnej islamizacji. W takiej sytuacji dialog międzyreligijny jest koniecznością. To też powiedział nam Papież: dialog jest niezbędny. Franciszek jako przykład podał kard. Jeana-Louisa Taurana, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i jego wielkie zaangażowanie na tym polu. Ujawnił, że jego ostatnia wizyta w Arabii Saudyjskiej wskazuje na pewne możliwe przemiany. Ale dodał, że z islamem bywa różnie. Trzeba stawiać małe kroki."

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Krystyna
  29.05.2018 21:20
  Muzułmanie są naszymi braćmi. Przypominają o tym wymowne gesty papieża Franciszka, który obmył im nogi w czasie wielkoczwartkowej ceremonii. Zabrał też muzułmańskich uchodźców do Watykanu. A kardynał Krajewski oddał im swój apartament. Jeśli tak ich się traktuje, to ne są to nasi bracia. Wierzymy przecież w tego samego Boga.
 • Trubadur
  29.05.2018 22:48
  Polscy katolicy, dlaczego tak krytykujecie papieża Franciszka?
 • Thomas Neumann
  30.05.2018 07:11
  Abraham jest punktem wyjścia trzech religii książkowych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Dlatego od jego imienia wywodzi się nazwa "religie Abrahamowe" dla tych trzech wyznań. Islam jest religią o 600 lat młodszą od chrześcijaństwa i ma tak samo prawo do wszystkich błędów jakich doznawało chrześcijaństwo. Jeżeli cofniemy się o 600 lat i prześledzimy historię chrześcijaństwa w wieku XV to będziemy musieli stwierdzić że Islam prowadzi mniej wojen z tzw. niewierzącymi niż to wtedy chrześcijaństwo prowadziło. Gdyby ktoś porównał te dwie religie musiał by stwierdzić że jest wiele podobieństw. Gdzie podobieństwa tam rośnie nienawiść. Przykro ze na naukach religii nie wyjaśnia obiektywnie wszystkie aspekty religii świata, byłoby może mniej nienawiści w tych komentarzach.
 • Miki
  02.06.2018 06:14
  Koran pozwala na zabicie osób które popełniają tak zwany Fassad czyli zgorszenie. Zaliczane jest do tego na przykład picie alkoholu, negowanie roli Mahometa jako proroka czy twierdzenie że Chrystus jest Bogiem. W myśl Koranu każdy chrześcijanin popełnia fasad a więc gorszy wiernych muzułmanów i z tego powodu, jeśli nie nawrócił się na islam może być zabity.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.