Papież o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim: Przed nami jest woda i ogień

„Jesteśmy braćmi, doskonały most między chrześcijanami a muzułmanami” – to tytuł książki, do której krótki wstęp napisał Papież Franciszek. Pozycja stanowi omówienie 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem.

„Nikt z nas nie ma kryształowej kuli. Ale jest rzeczą pewną, że przed nami jest woda i ogień – jak powiedziałby Syrach – i od nas zależy wybór, gdzie włożymy rękę” – pisze Papież we wstępie do książki o dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Franciszek przypomina także o odpowiedzialności każdego z nas za ten dialog, nawet jeżeli nie wiemy, w którym kierunku się on rozwinie.

W czasie prezentacji książki odczytano także przesłanie przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kard. Jean-Louis Tauran odwołał się m.in. do stwierdzenia św. Jana Pawła II, którego nazwał „gigantem dialogu”, że zaangażowanie Kościoła katolickiego w dialog międzyreligijny jest rzeczą nieodwaracalną.

"Dialog ten jest trudny, choć jednocześnie bardzo interesujący, gdyż w momencie, w którym się znajdujemy, możemy tworzyć pewne rzeczy – mówi współautor książki Stefano Girotti Zirotti. – Otwierają się nowe horyzonty, przynajmniej tak mówią eksperci, także z krajami islamskimi, które jeszcze niedawno były całkowicie przeciwne dialogowi. Taką nowością jest np. otwartość Arabii Saudyjskiej. Oczywiście, nie wszystkie osoby są w stanie to rozumieć i rozmawiać. Zarówno z jednej, jak i z drugiej strony są fanatycy, jak również są trudności natury praktycznej, w konkretnym działaniu, które trzeba przezwyciężyć. Czasami bycie zbyt dobrym nie popłaca, ale uczciwy i szczery dialog, prowadzony jak mówimy: w prawdzie i miłości, może przynieść dobre owoce."

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • LUK33
  12.06.2018 17:29
  Muzułmanie, wyznawcy islamu nie są braćmi chrześcijan, ich bóg, jest dawnym bogiem księżyca. Te informacje są dostępne, wystarczy poszukać. Dlaczego akurat księżyc jest ich symbolem?
  MICHEASZ 4:5 - Choćby wszystkie ludy występowały, każdy w imię swego boga, my jednak występować będziemy w imię Pana, Boga naszego, zawsze i na wieki. [BT]
 • tomak
  12.06.2018 18:47
  "Pozycja stanowi omówienie 1500 lat historii dialogu między chrześcijaństwem a islamem". Faktycznie, ten "dialog" odbywał się w różnych w miejscach w Europie. Warto wymienić kilka. Początek VIII wieku - zagarnięcie całej Hiszpanii, w 732 r. bitwa pod Poitiers król Karol Młot zatrzymuje muzułmanów w środku królestwa Franków, bitwa pod Lepanto w 1571 r. (dialog armat na Morzu Śródziemnym); bitwa pod Chocimiem w 1763 r. - wojska polskie i litewskie pokonują Turków, bitwa pod Wiedniem - zwycięstwo króla Sobieskiego w 1683 r. To był udany dialog ze strony Europy, mniej udany dla muzułmanów. I tego się trzymajmy.
 • Piotr
  12.06.2018 19:05
  Rząd Austrii wniósł właśnie "doniosły wkład" w dialog z Islamem zamykając 7 meczetów i wydalając z kraju kilkudziesięciu duchownych muzułmańskich. Biorąc pod uwagę postępowanie wyznawców tej religii w Europie jest to decyzja słuszna ze wszechmiar. Druga sprawa - zachęcam do przeczytania książek znawców Islamu: 1) Bill Warner - znawca politycznego Islamu; napisał wiele książek na ten temat; w sieci można odszukać wiele jego konferencji na ten temat. On pokazuje mało znaną twarz Islamu. 2) Oriana Fallaci napisała książkę "Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie" - zachęcam do jej przeczytania.
 • wujek_Olek
  12.06.2018 22:56
  wujek_Olek
  Piotrusiu, zapomnij "nowoczesnych", jak najbardziej tych WASP, .nowocześni to zawsze kłamcy, co najmniej dla nakładu, in pursuit of happiness and prey.
  Co do Islamu to podstawą oceny jest historia!!!, Koran, hadysy (np. Sahih-al-Buhari) i pierwsza biografia "proroka" (Ibn Ishaq). Poza tym "Scribratio al-Korani" (Cusanus). Jak i nieudane próby jego racjonalizacji, zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_świata_islamu
  Maimonidesowi i Akwinacie wyszło.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.