Polscy wyznawcy islamu kończą w poniedziałek 1439 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości.
Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od ucieczki Mahometa (zwanej też emigracją lub wywędrowaniem) z Mekki do Medyny, co miało miejsce w 622 r. według kalendarza gregoriańskiego.
Rok w kalendarzu księżycowym jest krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom względem kalendarza powszechnego. Z różnicy w długości roku w obu kalendarzach wynika też, że 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym, czyli tradycyjnym.
Wśród polskich muzułmanów nie ma zwyczaju hucznego świętowania końca roku księżycowego, jak ma to miejsce w tradycyjnego sylwestra. W pierwszy dzień nowego roku odprawiane są okolicznościowe modlitwy.
Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), skupiający m.in. polskich Tatarów, których przodkowie ponad 600 lat temu osiedlili się na ziemiach dawnej RP.
Przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz kończący się rok uważa za udany w działalności tej organizacji. W rozmowie z PAP zwrócił uwagę na inwestycje, takie jak remont generalny meczetu w Gdańsku (to jedyny w kraju meczet z minaretem), remont dachu na meczecie w Bohonikach (Podlaskie) czy naprawa ogrodzenia i małej infrastruktury mizaru (muzułmańskiego cmentarza) w Zastawku (Lubelskie).
W działalności wydawniczej Związku wyróżnił nowe tłumaczenie Koranu na język polski, które już za kilka tygodni ukaże się w 160. rocznicę pierwszego wydania Koranu po polsku. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości ukaże się też książka "Tatarzy w służbie Polsce 1918-2018".
W kończącym się roku społeczności polskich wyznawców islamu nie ominęły też smutne wydarzenia. Kilka tygodni temu zmarł w Białymstoku Jan Sobolewski - senior społeczności tatarskiej, w latach 1991-2001 przewodniczący MZR. Miał 93 lata.
W maju spłonęła Tatarska Jurta - znane z tradycyjnej tatarskiej kuchni - agroturystyczne gospodarstwo w Kruszynianach (Podlaskie). Kruszyniany to miejsce kojarzone z mniejszością tatarską i społecznością polskich wyznawców islamu.
Przedstawiciele MZR liczbę polskich wyznawców islamu szacują na 5 tys. Największe skupiska polskich muzułmanów są w województwie podlaskim, to głównie polscy Tatarzy. Według szacunków organizacji, wszystkich muzułmanów w Polsce - wliczając np. studentów, biznesmenów, dyplomatów czy uchodźców z krajów islamskich - jest ok. 20-25 tys.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.