Specjalne szałasy, w których modlić się będą Żydzi z okazji świąt Jom Kipur i Sukot, staną 24 września w warszawie przy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i przy siedzibie wspólnoty Chabad Lubawicz; tego dnia po Warszawie będzie także jeździł mobilny szałas.
We wtorek wspólnota żydowska rozpocznie święto Jom Kipur, czyli Dzień Pokuty. Wkrótce potem, od 23 do 30 września, Żydzi obchodzić będą święto Sukot upamiętniające ich wyjście z Egiptu. Jak poinformowała w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP wspólnota Chabad Lubawicz, z tej okazji w Warszawie ustawione zostaną specjalne szałasy, w których Żydzi będą spędzać czas na modlitwach. Zostaną one ustawione przy Anielewicza 6 i przy Słomińskiego 19.
"Szałasy budowane z okazji Sukot stają w wielu miastach na całym świecie. Cieszę się, że Warszawa, w której przez wieki wspólnie żyli Polacy i Żydzi, także do nich dołączyła. Warszawiacy i goście stolicy będą mieli okazję zobaczyć, jak obchodzi się to ważne dla wszystkich Żydów święto" - powiedział cytowany w komunikacie Rabin Szalom Ber Stambler, przedstawiciel Chabad Lubawicz w Polsce.
Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, żydowskie święta wypełnione są zwyczajami kultywowanymi od pokoleń. Tradycja nakazuje, żeby dzień przed Jom Kipur poświęcić na jedzenie, dawanie jałmużny oraz przygotowanie się do święta. Tego dnia zwyczajowo spożywa się dwa duże posiłki. Należy również zjeść ciasto miodowe, o które należy najpierw poprosić.
"Jom Kipur to święto jednoczenia się ze Źródłem na Wysokościach, najświętszy dzień w roku. Przez 26 godzin obowiązuje ścisły post - nie wolno ani jeść, ani pić. W tym dniu należy ubrać się na biało, co nawiązuje do koncepcji upodobnienia siebie do natury aniołów. Inne zwyczaje obowiązujące w czasie Jom Kipur to zakaz noszenia skórzanego obuwia, mycia całego ciała, a także używania mydła, kremów czy perfum. To również czas wyznawania grzechów i modlitwy. Pięć głównych modlitw odbywa się w synagodze, z których ostatnią wieńczy dęcie w szofar (barani róg). Dźwięk szofaru znamionuje koniec świętego dnia Jom Kipur" - czytamy w komunikacie.
Jak poinformowali jego autorzy, tuż po święcie Jom Kipur rozpoczyna się planowanie dłuższego i bardziej radosnego święta Sukot, obchodzonego dla upamiętnienia wyjścia Żydów z Egiptu. Co roku religijni Żydzi przenoszą się z tej okazji do specjalnie zbudowanych szałasów, gdzie spędzają czas na modlitwie i studiowaniu pism, a nawet, jeśli jest taka możliwość, nocują w nich. "Idea mieszkania przez kilka dni w tymczasowych schronieniach, jakimi są szałasy, odzwierciedla wiarę i przekonanie Żydów, że również i ten świat materialny jest tymczasowy, a po nim nastąpić ma wieczny świat duchowy" - wyjaśnili.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach. W Polsce jest obecna od ponad dekady. Oprócz krzewienia judaizmu, Chabad koncentruje się na odbudowie żydowskiego życia w Polsce. Synagogi Chabad Lubawicz działają w Warszawie i Krakowie.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?