Mandat za prowadzenie auta w muzułmańskiej zasłonie

Francuska muzułmanka została ukarana mandatem, ponieważ prowadziła samochód mając na twarzy zasłonę odkrywającą jedynie oczy. Policja w Nantes argumentowała, że pole widzenia kobiety było ograniczone i mogła spowodować wypadek - poinformowała BBC.

Adwokat kobiety, Jean-Michel Pollono, zapowiedział złożenie odwołania. Jego zdaniem muzułmańska zasłona ogranicza widoczność w takim samym stopniu jak kask motocyklowy. Postępowanie policji adwokat nazwał naruszeniem praw człowieka. "Obecnie żadne prawo nie zabrania noszenia nikabu" - podkreślił Pollono.

31-letnia kobieta, która jest obywatelką Francji, została zatrzymana na początku kwietnia. Policjanci poprosili ją najpierw o odsłonięcie twarzy w celu potwierdzenia tożsamości, po czym ukarali mandatem wysokości 22 euro za "stwarzanie zagrożenia".

Zdaniem BBC, choć mandat nie jest wysoki, sprawa ma charakter symboliczny, ponieważ wpisuje się w trwającą już od blisko roku we Francji batalię wokół muzułmańskich zasłon.

W środę rzecznik rządu Luc Chatel poinformował, że francuskie władze opowiadają się za całkowitym zakazem noszenia przez kobiety ubiorów zakrywających je od stóp do głów. Wiele razy na ten temat wypowiadał się już prezydent Nicolas Sarkozy, którego zdaniem burki (zakrywające oczy siateczką) czy odsłaniające jedynie oczy nikaby "godzą w godność kobiety" i z tego powodu powinny być całkowicie zabronione w miejscach publicznych.

Jednak w marcu tego roku francuska Rada Konstytucyjna sprzeciwiła się generalnemu zakazowi noszenia tego ubioru i zaproponowała ograniczenie zakazu do niektórych miejsc, np. urzędów czy posterunków policji.

Mimo wątpliwości konstytucyjnych francuski rząd podtrzymał w środę wolę wprowadzenia zakazu we wszystkich miejscach publicznych. Według rzecznika rządu, nowe przepisy mogą być przyjęte przez parlament jeszcze przed wakacjami.

Rząd Francji szacuje, że obecnie burki lub nikaby nosi w tym kraju około 2 tys. kobiet.

Od redakcji Wiara.pl

Francja zawsze uważana była za dyktatora światowej mody. Tyle że nikt nie brał tego tak dosłownie ;-)

«« | « | 1 | » | »»
  • Stanisław Miłosz
    24.04.2010 09:33
    A dlaczego szanowna Redakcjo można komentować francuską modę, a nie można odwołania radosnych imprez z okazji Konstytucji 3. maja tu Polsce?
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.