Debata na temat wolności religijnej

Czy wszystkie religie w państwie powinny mieć takie same prawa?

Katolicki Uniwersytet św. Damazego w Madrycie gościł I Turniej-Debatę na temat wolności religijnej. Wzięli w niej udział uczniowie z madryckich szkół średnich. Główną nagrodę, czyli 24 tys. euro, zwycięzcy przeznaczyli na pomoc Wenezueli.

Ponad 70 uczniów z kilku madryckich szkół starało się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy wszystkie religie w państwie powinny mieć takie same prawa? Pomimo, że artykuł 18 Karty Praw Człowieka uznaje prawo do wolności religijnej, to aż 61% ludności świata żyje w krajach, gdzie nie jest ona szanowana. W praktyce oznacza to, że co szósty człowiek nie może wyznawać swojej wiary w sposób wolny.

Mówi rektor uniwersytetu prof. Javier Prades:
„Problem czy temat wolności religijnej ma dzisiaj nowe cechy, odmienne od tych, które miał w przeszłości. Na przykład w świecie zglobalizowanym, w którym pomieszanie doświadczeń religijnych jest bardziej intensywne niż było to kiedyś, jawi się jako pytanie na płaszczyźnie światowej o adekwatne traktowanie doświadczenia religijnego, wolności religijnej i wolności sumienia – mówi prof. Prades. – Nas, na Zachodzie, choć nie tylko, interesuje to, by spojrzeć na fenomen czy problem wolności religijnej w relacji do pozycji neutralnych czy laickich, które niekiedy przekładają się na laicyzm, który uśmierca lub ogranicza wolność religijną”.

Debata została zorganizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zwycięscy postanowili przeznaczyć główną nagrodę – 24 tys. euro – na pomoc Wenezueli.

Duże wrażenie na uczestnikach debaty zrobiła wiadomość o śmierci hiszpańskiego misjonarza w Burkina Faso. Salezjanin Antonio César Fernández zginął podczas ataku dżihadystów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.