Międzyreligijna modlitwa o pokój w Warszawie

W nawiązaniu do międzyreligijnego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu, którego inicjatorem był Jan Paweł II, przedstawiciele wielu religii spotkają się w sobotę w Warszawie, aby w jednym miejscu modlić się o pokój na świecie.

Spotkanie ma charakter otwarty i odbędzie się o godzinie 19.00 w Auli Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska, udział w spotkaniu potwierdzili: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Mufti Nedal Abu Tabaq. W imieniu prawosławnego metropolity Sawy ks. dr Piotr Kosiński, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, przedstawiciele Wspólnoty Sant'Egidio.

"Są rzeczy, które dzielą ludzi i które ich łączą" - powiedział ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. "Pokój jest taką wartością, która jest istotna dla wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów i przekonań. Dążenie do pokoju może być tym, co nas, jako ludzi, łączy. Pokój nie dzieje się sam, ale trzeba o niego zabiegać. Dlatego ważne jest wspólne spotykanie się w jego intencji" - podkreślił dyrektor PRE.

Jan Paweł II zauważył w Asyżu, że "wyzwanie, jakim jest pokój, przekracza różnice religijne. Jest to problem racjonalnej jakości życia dla wszystkich, problem przetrwania ludzkości, problem życia i śmierci". I dodał: "W obliczu tego problemu dwie rzeczy wydają się mieć najwyższą wagę i obie są wspólne nam wszystkim. Pierwszą z nich jest nakaz przezwyciężenia egoizmu, chciwości i ducha zemsty. Drugą wspólną sprawą jest przekonanie, że osiągnięcie pokoju przekracza ludzkie siły dlatego każdy z nas modli się o pokój".

Wydarzenie towarzyszy festiwalowi muzycznemu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju, który rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie. Jego głównym tematem jest muzyka sakralna różnych kultur i religii.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu z Centrum Myśli Jana Pawła II, punktem wyjścia w myśleniu o Muzyce Wiary - Muzyce Pokoju były słowa Jana Pawła II wypowiedziane na początku spotkania w Asyżu w październiku 1986 roku. "Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem, że ludzkość () angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł ().

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg