Azjatyckie sympozjum o dialogu międzyreligijnym

Stolica Apostolska pragnie lepiej poznać stosunki międzyreligijne w Azji, by skuteczniej współpracować na tym polu z lokalnymi Kościołami.

W ten sposób podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wyjaśnił agencji UCAN cele zakończonego w Bangkoku sympozjum zorganizowanego przez tę dykasterię (12-18 lipca). Wzięło w nim udział 36 przedstawicieli, przeważnie biskupów, z 17 krajów Azji.

Pochodzący z Tajlandii ks. Andrew Thanya-anan Vissanu odpowiada w Papieskiej Radzie za dialog z buddyzmem. W czasie spotkania rozmawiano także na temat relacji z innymi dominującymi w Azji religiami, jak konfucjanizm, hinduizm, islam, szintoizm, dżinizm czy sikhizm. Ta różnorodność sprawia, że doświadczenie poszczególnych episkopatów jest dla Watykanu niezwykle cenne i pozwala na lepsze przygotowanie strategii działania w dziedzinie dialogu międzyreligijnego – stwierdził ks. Vissanu.

Podobne spotkanie odbyło się osiem lat temu w Korei Południowej, ale nie miało takiej skali, jak obecne – uważa z kolei filipiński arcybiskup Fernando Capalla. Ordynariusz Davao na wyspie Mindanao odpowiada za dialog ekumeniczny i międzyreligijny w Federacji Konferencji Biskupich Azji. Jego zdaniem dotychczas skupiano się na poszczególnych religiach, stąd uczestnicy podobnych spotkań reprezentowali jedynie odnośne kraje, których one dotyczyły. Obecnie metodologię sympozjum w Bangkoku, przedstawioną na wstępie przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louisa Taurana, reprezentował trójmian: „słuchać, rozumieć, dzielić się”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg