Obrona wieloreligijnego charakteru Jerozolimy

Łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal potępił wtargnięcie grupy żydowskich ekstremistów na wzgórze Świątynne w Jerozolimie 20 lipca.

– Prowokacja ta rujnuje pokojowe współistnienie religijne oraz pogarsza i tak już napiętą sytuację polityczną – głosi komunikat, opublikowany 22 lipca. – Patriarcha ubolewa z powodu wszelkich działań, których celem miała by być zmiana wieloreligijnej tożsamości Jerozolimy. Według niego „w mieście, które jest świętym dla trzech religii monoteistycznych, każda grupa wierzących musi szanować historyczne prawa i uczucia religijne innych”. Natomiast działania takie jak te z 20 lipca „niszczą zaufanie i rozpalają namiętności religijne”.

Dlatego „patriarcha łaciński prosi rząd izraelski o ukaranie sprawców i czuwanie, aby podobne działania już się nie powtórzyły”.

Wzgórze Świątynne, zwane niegdyś Moria, to miejsce, gdzie stała żydowska Świątynia, zbudowana przez Salomona. Pozostał z niej jedynie zachodni mur, zwany Ścianą Płaczu – miejsce święte dla Żydów. Na miejscu Świątyni zbudowano dwa meczety: Al-Aksa i Kopuła na Skale. Według judaizmu, to na tej skale Abraham miał złożyć ofiarę z Izaaka, zaś według islamu – Mahomet miał z niej wstąpić do nieba.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.