Osiem lat więzienia za propagowanie radykalnego islamu

Imam Achmed Musa Achmed z miasta Pazardżik w Bułgarii został skazany na osiem lat więzienia za propagowanie radykalnego islamu - poinformowało bułgarskie radio publiczne. Imam odsiaduje już wyrok czterech lat pozbawienia wolności m.in. za szerzenie nienawiści na tle religijnym.

Achmed Musa Achmed jest znanym, samozwańczym imamem w romskiej dzielnicy w Pazardżiku. Najnowszy wyrok usłyszał za szerzenie idei dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) i nietolerancji religijnej oraz za wzywanie do wojny.

Razem z imamem skazano 13 jego zwolenników. Usłyszeli oni wyroki od roku do 3,5 roku pozbawienia wolności. Wszyscy oni w latach 2013-2014 pomagali bojownikom IS ukrywać się w Pazardżiku w drodze do Syrii.

W 2014 r. Achmeda Musę Achmeda i 12 jego wspólników skazano za przynależność do niezarejestrowanej w Bułgarii organizacji Al-Wakf al-Islami, propagowanie antydemokratycznej radykalnej ideologii islamskiej oraz próbę ustanowienia państwa opartego na szariacie. Według prokuratury oskarżeni uczestniczyli w spotkaniach tej organizacji w Arabii Saudyjskiej i byli przez nią finansowani.

Achmed był też wcześniej skazany za propagowanie radykalnego islamu w 2004 roku w innym procesie, w którym dostał wyrok w zawieszeniu.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.