Indie: Muzułmanie wzburzeni

Chrześcijanie w Indiach obawiają się, że radykalne ugrupowania muzułmańskie mogą przygotować akcje odwetowe po tym, jak jedna z amerykańskich sekt protestanckich zapowiedziała zorganizowanie na Florydzie „międzynarodowego dnia palenia Koranu”.

Miałoby do tego dojść 11 września, w rocznicę zamachów terrorystycznych na Nowy Jork. Abp Leo Cornelio z Bhopalu, stolicy indyjskiego stanu Madhya Pradeś, zdecydowanie skrytykował tego typu akcje i wezwał do budowania międzyreligijnej harmonii.

Muzułmanie zamieszkujący indyjski stan Madhya Pradeś są wzburzeni zapowiedzią spalenia Koranu na Florydzie. Zapowiadają demonstracje w tej sprawie już na początku sierpnia. Dlatego duchowni katoliccy nawołują do spokoju i harmonii międzyreligijnej. Abp Cornelio podkreśla, że chrześcijanie nie popierają żadnych działań, które raniłyby uczucia religijne wyznawców islamu. Nie wspierają także działalności, która używa przemocy i rozdzielają terroryzm od religii.

Kościół katolicki stara się o utrzymanie harmonii religijnej między muzułmanami a chrześcijanami w tym indyjskim stanie rządzonym przez pro-hinduistyczną partię Bharatiya Janata Party. Zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie stanowią tam bowiem mniejszość religijną. W stanie Madhya Pradeś mieszka ponad 60 mln ludzi. Ponad 90 proc. z nich wyznaje hinduizm. Chrześcijan jest mniej niż milion, co oznacza, że są wspólnotą sześciokrotnie mniejszą niż muzułmańska. Radykałowie hinduscy niejednokrotnie wykorzystywali napięcia chrześcijańsko-muzułmańskie do wzniecania niepokojów społecznych, nie tylko zresztą w tej części Indii. Oświadczenie arcybiskupa Leo Cornelio z Bhopalu ma zapobiec eskalacji napięć.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.