Izrael: Ramadan pod specjalnym nadzorem

Izraelska policja rozmieściła w piątek ponad 2 tys. funkcjonariuszy w Jerozolimie Wschodniej, gdzie z okazji pierwszego piątku ramadanu w meczetach odbywają się modlitwy.

"Rozmieściliśmy ponad 2 tys. policjantów, by być gotowym na każdą ewentualność" - oświadczył rzecznik policji, nie podał jednak czy siły bezpieczeństwa spodziewają się jakichś problemów.

Oczekuje się za to, że jak co roku kilkanaście tysięcy muzułmanów weźmie udział w modlitwach w meczecie Al-Aksa.

Jak podkreśla agencja AFP Izrael zazwyczaj zakazuje Palestyńczykom z Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy wstępu do anektowanej w 1967 roku Jerozolimy Wschodniej i w ogóle na terytorium Izraela, jednak niektórzy z nich dostają zezwolenie na modlitwę w świętym meczecie z okazji ramadanu.

Izraelska armia poinformowała, że w trakcie ramadanu, który rozpoczął się w tym tygodniu, palestyńscy mężczyźni w wieku powyżej 50 lat i kobiety powyżej 45 lat będą mogli uczestniczyć w piątkowych modlitwach w meczecie Al-Aksa. Dodatkowo żonaci mężczyźni w wieku 45-50 lat i zamężne kobiety w wieku 30-45 lat będą mogli ubiegać się o specjalne przepustki.

Meczet Al-Aksa stoi na Wzgórzu Świątynnym, gdzie w starożytności znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Dla muzułmanów to tradycyjnie trzecie najświętsze miejsce ich religii, po Mekce i Medynie. 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.