Już w późnych latach 30. Watykan rozważał islam jako potencjalnego partnera w działaniach przeciwko faszyzmowi, komunizmowi i materializmowi. Zwrócił na to uwagę niemiecki historyk Kościoła Hubert Wolf w rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” i przypomniał, że w 1938 roku wysłano do różnych krajów świata ankietę zawierającą 15 pytań dotyczących islamu.
- Wiadomo, że „zasadnicze rozważania o tym, czy islam – światowa religia monoteistyczna - jest nam potrzebny jako partner w przeciwstawianiu się komunizmowi, nacjonalizmowi i liberalizmowi, czy też jest całkowicie nie do pogodzenia z filozofią katolicką” podjęto pod koniec pontyfikatu Piusa XI (1922-1939) - powiedział Hubert Wolf.
Historyk Kościoła z niemieckiego Münster ma nadzieję, że również i na ten temat pojawi się jako nowa wiedza po otwarciu tajnych archiwów watykańskich. Papież Franciszek zapowiedział, że 2 marca 2020 r., w 81. rocznicę wyboru Piusa XII (1939-1958) na Stolicę Piotrową, zostanie otwarta do konsultacji naukowej dokumentacja archiwalna dotycząca okresu, gdy kierował Kościołem. Dopiero za jego pontyfikatu wróciła do Rzymu większość ankiet na temat islamu i dopiero wówczas można je było ocenić.
- Z takich informacji dowiadujemy się m.in. o utworzeniu Bractwa Muzułmańskiego w Kairze - powiedział Wolf. Dowiadujemy się np., że „młodzi mężczyźni zaczęli nagle ukrywać swoje twarze za obszernymi czarnymi brodami, gdyż wierzyli, że to samo robił prorok Mahomet”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?