Messori: Nie rozdzierajmy szat

Społeczeństwo Zachodu ma trudności z przestrzeganiu przykazań chrześcijaństwa i mało prawdopodobne jest, by zgodziło się na znacznie surowsze od nich nakazy islamu. Tak Vittorio Messori komentuje na łamach „Corriere della Sera” wypowiedź przywódcy Libii Muammara Kadafiego, który podczas publicznego spotkania w Rzymie zaapelował do Europy, by przeszła na islam.

Na łamach mediolańskiego dziennika katolicki publicysta wyraża pogląd, że nie należy rozdzierać szat z powodu słów libijskiego przywódcy, a już na pewno nie powinien tego czynić ten, „kto wierzy w Nazareńczyka, który nie chciał być królem, zakazał użycia oręża w swej obronie i głosił swoim uczniom, że będą 'niewielką owczarnią', stanowiącą 'sól' i 'zaczyn'”.

Messori nie uważa, aby sytuacja sprzyjała „zastąpieniu dzwonnic minaretami” i przypomina, że muzułmańskie podboje nie doprowadziły do zakorzenia się islamu w Europie. Zwraca jednocześnie uwagę, że „sunnita Kadafi może swobodnie przemawiać w Rzymie, ale nikt by mu nie zagwarantował przeżycia, gdyby robił to w scytyjskim Teheranie”.

Na zakończenie włoski publicysta stwierdza: „Islam opiera się na legalizmie, nie może egzystować bez poszanowania - przez wszystkich bez żadnego wyjątku – całego szeregu norm: a więc tego, czego nie można dziś wymagać od Europy i Ameryki, które nie tylko są wolne, ale coraz bardziej 'libertyńskie'”. „Nasze 'ciekłe społeczeństwo' nie znosi już chrześcijańskich przykazań. Czy zgodziłoby się na przykazania Koranu, znacznie surowsze i narzucone jako prawo pod groźbą ukamienowania, ścięcia czy powieszenia?” - kończy swe uwagi Vittorio Messori.

«« | « | 1 | » | »»
 • A.
  30.08.2010 11:58
  Dobrowolnie to Europa na islam nie przejdzie. Gorzej że pewnego pieknego dnia islam może zostać nam narzucony i nikt nie będzie pytał czy mamy na to ochote.
  nie wiem po co w ogóle wpuszcza się takiego KAdafiego i pozwala mu pleść te bzdety.
 • sir Marek
  30.08.2010 15:57
  Czytałem trochę o owym Messorim i nigdy nie miałem o nim dobrego zdania.Teraz ostatecznie utwierdziłem się w swoim sądzie - nikt poważny nie komentuje wypowiedzi Kadafiego.No,może Fidel Castro,Kim Dzong Il,Andrzej Lepper i im podobni.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.