Spór o projekt meczetu

Polityczną i estetyczną polemikę wywołał we Włoszech projekt meczetu, jaki miałby zostać zbudowany we Florencji. Mieszane uczucia budzi nie tylko sam pomysł jego wzniesienia, ale i to, że nawiązywać ma do architektury miasta, między innymi dzwonnicy Giotta.

To właśnie ten florencki zabytek z XIV wieku jest inspiracją dla dwóch minaretów z biało-czarnego marmuru, zawartych w projekcie majestatycznego meczetu autorstwa architekta Davida Napolitano. Ponadto fasada świątyni uderzająco wręcz przypomina miejscową bazylikę Santa Maria Novella.

Autor wyjaśnił, że jego projekt szanuje klasyczną architekturę miasta po to właśnie, aby był z nią zintegrowany.

Teraz plan budowy meczetu zostanie przedłożony władzom stolicy Toskanii. "Jeśli nasi muzułmańscy przyjaciele przedstawią nam projekt to ocenimy go i otwarcie przedyskutujemy" - oświadczył burmistrz Florencji Matteo Renzi z centrolewicy, cytowany w piątek przez dziennik "Corriere della Sera".

Jednak dyskusji o tym, czy te artystyczne nawiązania są konieczne i czy florenckie bazyliki muszą być wzorem dla muzułmańskiej świątyni, towarzyszy gorąca polemika na temat sensu jej wznoszenia w tym mieście.

Centroprawicowi politycy na wieść o zakończeniu prac nad projektem zażądali rozpisania referendum wśród mieszkańców Florencji. Uwagę na oba te aspekty zwrócił senator partii Lud Wolności Paolo Amato. "Uzasadniony wniosek o budowę meczetów nie może być przedstawiany jako symboliczne wyzwanie dla naszej kultury i wrażliwości religijnej" - powiedział.

Inni przedstawiciele centroprawicy uznali projekt za "niedopuszczalną prowokację". Rządząca miastem centrolewica nie zgadza się z taką interpretacją i plan budowy meczetu uważa za przejaw woli dialogu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.