Niemieckie uczelnie będą kształcić imamów

Na uniwersytetach w Tybindze, Muenster i Osnabrueck powstaną pierwsze wspierane przez niemieckie państwo ośrodki studiów islamskich dla imamów i nauczycieli religii - poinformowała w czwartek w Berlinie niemiecka minister oświaty Annette Schavan.

Studia, które rozpoczną się w semestrze zimowym od początku 2011 r., będą prowadzone w języku niemieckim. Jak powiedziała Schavan, inicjatywa ta ma pomóc w integracji żyjących w Niemczech imigrantów z państw muzułmańskich oraz przeciwdziałać radykalizacji wśród młodych wyznawców islamu. "Integracja polega również na tym, by także w sprawach wyznania czuć się u siebie" - dodała Schavan, cytowana przez agencję dpa.

Każde centrum studiów islamskich ma otrzymać z budżetu państwa po cztery miliony euro przez okres do pięciu lat. Jedną trzecią kosztów pokryją kraje związkowe, w których mieszczą się uczelnie. Docelowo mają powstać cztery takie ośrodki oferujące 400-500 miejsc dla studentów.

Na uniwersytecie w Muenster i w Osnabrueck od 2011 r. możliwe ma być uzyskanie tytułu bachelora (licencjata) teologii islamskiej.

"Chcielibyśmy wykształcić w Niemczech możliwie wielu imamów, bo jesteśmy przekonani, że są oni budowniczymi mostów" pomiędzy społecznościami - oceniła Schavan. Jak dodała, oferta ta to "wezwanie do dialogu".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.