Społeczność jazydów w północnym Iraku pochowała swoich 104 członków, którzy zostali zabici przez dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) w czasie jego rządów terroru w 2014 r. Ich szczątki zostały ekshumowane z masowych grobów - podaje w niedzielę portal BBC News.
Szczątki złożono w grobach we wsi Koczo w pobliżu góry Sindżar w prowincji Niniwa na północy Iraku. To szczątki 104 mężczyzn, którzy zostali zabici przez bojowników IS w sierpniu 2014 r. - powiedział szef jazydzkiej organizacji ds. dokumentacji Chairi Ali Ibrahim.
W czwartek odbył się ich pogrzeb pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Bagdadzie, zanim zostali przywiezieni do rodzinnej miejscowości Koczo. Każda trumna była ozdobiona zdjęciem straconego mężczyzny.
"Jest to pierwszy krok mający na celu oddanie szacunku szczątkom tych ofiar i będzie to również krok ku sprawiedliwości polegający na tym, że inne ofiary, kobiety, dzieci, które przeżyły ludobójstwo, otrzymają rekompensatę" - powiedział jazydzki pisarz i działacz na rzecz praw człowieka Mirza Dinnai. "Mam nadzieję, że możemy zrobić znacznie więcej, żeby chronić jazydów i powiedzieć +nigdy więcej+".
W sierpniu 2014 roku, po ataku IS na zamieszkany przez jazydów Sindżar w prowincji Niniwa, terroryści wymordowali około 5 tys. tamtejszych jazydów. Około 10 tys. członków tej grupy religijnej porwano. Były to głównie kobiety, które następnie służyły terrorystom jako niewolnice seksualne. Jedną z nich była Nadia Murad, która w 2018 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za swoje wysiłki mające na celu zwrócenie uwagi na problem gwałtu jako narzędzia wojny.
ONZ uważa, że ekstremistyczna sunnicka organizacja terrorystyczna IS dokonała na społeczności jazydów ludobójstwa.
Jazydzi to wyznawcy synkretycznej religii łączącej elementy wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu; zamieszkują głównie północny Irak. Etnicznie jazydzi są ściśle powiązani z Kurdami, ale ich przynależność do tego narodu bywa kwestionowana. Pierwsza wspólnota jazydzka powstała w XII wieku. Wyznawcy jazydyzmu negują istnienie grzechu, diabła i piekła, oddają cześć aniołom, którzy - według nich - sprawują władzę nad światem w imieniu Boga. Przez sunnickich fundamentalistów z IS są uznawani za heretyków.
Szacuje się, że przed atakiem dżihadystów na kontrolowane przez siły kurdyjskie miasta Sindżar 3 sierpnia 2014 r. w Iraku żyło ok. 550 tys. jazydów. Ok. 360 tys. członków tej społeczności uciekło i znalazło schronienie gdzie indziej.
Organizacja ochrony praw człowieka Amnesty International (AI) podała w lipcu ub.r., że ok. 2000 jazydzkich dzieci, które przeżyły brutalną niewolę pod rządami IS, nadal nie otrzymały potrzebnej im opieki i mają poważne problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Tzw. samozwańczy kalifat Państwa Islamskiego, ogłoszony w 2014 r. na części terenów Syrii i Iraku przez organizację o tej samej nazwie, ostatecznie upadł w marcu 2019 r. w wyniku działań międzynarodowej koalicji pod wodzą USA.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…