„Ludzie Boga”

Z udziałem byłego ambasadora RP w Maroko dr. Krzysztofa Śliwińskiego w warszawskim kinie Muranów 13 grudnia odbyła się polska prapremiera filmu „Ludzie Boga” Obraz Xaviera Beauvois opowiada o życiu i męczeńskiej śmierci trapistów z górskiego monasteru w Algierii, zamordowanych w 1996 r. przez islamskich ekstremistów. Produkcja jest francuskim kandydatem do Oscara.

Po projekcji obrazu odbyła się dyskusja z udziałem dr. Krzysztofa Śliwińskiego, który osobiście znał zamordowanych mnichów. Były ambasador RP w Maroko przyznał, że film bardzo go poruszył. Jak wspominał wielokrotnie, niemal 30 razy, gościł w klasztorze w Tibhirine. Rozmawiał również z dwoma mnichami, którzy uniknęli porwania i śmierci. „Jedyny z żyjących jeszcze zakonników powiedział, że teraz może już spokojnie umrzeć, bo uhonorowani zostali jego bracia” - powiedział dyplomata.

Dr Śliwiński poinformował, że od zamordowania przez islamskich ekstremistów w pobliżu klasztoru trapistów grupy chorwackich robotników do momentu porwania zakonników w nocy z 26 na 27 marca 1996 r. minęły cztery lata. - Decyzja o pozostaniu zakonników, mimo nalegań by ci opuścili wioskę była szalenie ważna - przyznał były ambasador. W jego opinii nie można zmierzyć wartości takiej śmierci. „Liczba osób, które kochały tych mnichów była większa niż tych, którzy ich zamordowali” - podkreślił dr Śliwiński. Dyplomata przyznał, że ciał trapistów nigdy nie odnaleziono. Natomiast w dwa miesiące od ich zamordowania na drodze do jednego z większych miast Algierii na drzewie zawieszono głowy mnichów.

Jak dodał w okresie największych napięć i walk pomiędzy władzami a islamskimi ekstremistami w Algierii zginęło jeszcze 12 innych zakonników i zakonnic.

Dr Śliwiński stwierdził, że film „Ludzie Boga” niezwykle wiernie oddaje atmosferę panującą w klasztorze trapistów u podnóża gór Atlas w algierskiej wiosce Tibhirine. Stało się tak m.in. za sprawą przełożonego wspólnoty, Christiana, który prowadził dziennik i pisał bardzo wiele listów.

W rok po zabójstwie, za zgodą władz, w klasztorze w Tibhirine odbyły się uroczystości ku czci zamordowanych zakonników. Wzięła w nich udział niemal cała ludność pobliskiej wioski. Niestety, mówił dr Śliwiński, zemstą terrorystów było zamordowanie rodziny, która mieszkała najbliżej klasztoru.

Mówiąc o obecnej sytuacji w Algierii były ambasador RP w Maroko podkreślił, że wciąż dochodzi tam do poważnych napięć a „fala bandytyzmu jest gigantyczna”.

Zapytany po co w kraju muzułmańskim obecność chrześcijan dr Śliwiński podkreślił, że Kościół jest tam obecny nie po to, żeby nawracać ale być świadkiem, choćby tego, że Bóg jest ojcem wszystkich naszych braci i sióstr.

„Dla mnie owi mnisi są połączeniem świata męczenników i zwykłych ludzi. Modlę się o to, aby spotkanie świata islamu i chrześcijaństwa nie skończyło się katastrof” - podkreślił były ambasador.

Film Xaviera Beauvois „Ludzie Boga” zdobył w tym roku Grand Prix i Nagrodę Ekumeniczną 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Będzie też francuskim kandydatem do Oscara. Na ekrany polskich kin wejdzie 28 stycznia 2011 r.

FilmoSphereFrance Des Hommes et des Dieux - Bande Annonce

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, TRAPIŚCI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • PS
  14.12.2010 13:40
  Film okazał się niesamowitym sukcesem nad Sekwaną. W dosłownym tłumaczeniu tytuł filmu to "Ludzie i bogowie" - w nawiązaniu do psalmu 82. Zdecydowanie polecam.
 • Fanka-Magda
  24.02.2011 20:26
  Wg mnie film z pewnoscią można zaliczyć do najlepszych. To kino dla mądrych, wrażliwych ludzi.
  Durni i ubodzy duchowo niech idą na beznadziejne polskie komedie romantyczne!!! zdecydowanie polecam ''Ludzi Boga''!!!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.