Na Wybrzeżu Kości Słoniowej już piąty dzień z kolei, trwa międzyreligijna modlitwa o pokój.
Minister do Spraw Młodzieży i Zatrudnienia (Ministre de la Jeunesse et de l`Emploi) rządu Gbagbo, Charles Ble Goude, stający na czele manifestacji anty francuskich w 2003 i 2004 w Abidżanie, spotkał się z około 3000 młodych w pałacu kultury i sportu. Przemówienie początkowo dotyczyło programu zmniejszenia bezrobocia w kraju.Po kilkunastu minutach (i po zdjęciu marynarki) minister zapowiedział „szybką reakcję” na jutrzejszy marsz na Radio i Telewizję. „Nie jestem gotów tolerowania wampirów chcących pić naszą krew. Zareaguję wkrótce” – powiedział minister. Pokazując młodzieży swoje puste dłonie, minister wykrzykiwał : „moje ręce są puste. Nie ma w nich broni, ale w danym momencie jestem gotów pochwycić premiera Soro gołymi rękoma”. W swoim przemówieniu minister oskarżył Francję i ONZ za popieranie Nowych Sił premiera Soro i próbę destabilizacji kraju dodając: „niech by to była nawet najpotężniejsza armia – i tak zostanie pokonana”. Na zakończenie przemówienia premier dodał: „chcemy żyć i widzieć nasz kraj w rozwoju, ale jesteśmy także gotowi umrzeć aby mogło się to zrealizować”.
Minister Obrony Francji, Allain Juppé, potwierdził brak jakiejkolwiek intencji działania zbrojnego ze strony wojsk francuskich stacjonujących w Abidżanie w przypadku możliwych konfrontacji podczas jutrzejszego marszu na Radio i Telewizję.
Augustin Mian, główny odpowiedzialny Federacji Studenckiej Wybrzeża Kości Słoniowej (Fédération Estudiantine de Côte d`Ivoire - FESCI) zadeklarował gotowość członków organizacji na „oddanie życia dla ocalenia narodu przeciwko nowej rasie imperialistów”.
Rzecznik prasowy Unii Afrykańskiej zapowiedział na piątek przybycie prezydenta tejże organizacji do Abidżanu w celu podjęcia nowych mediacji.
Słynny wokalista reggae - Alpha Blondy, zaapelował do swojego kandydata w wyborach prezydenckich, Laurenta Gbagbo, o zaakceptowanie wyników głosowania i oddania władzy Alassanowi Ouattara.
W godzinach wieczornych na ulicach Abidżanu dało się zauważyć wzmożone kontrole pojazdów. Policyjne rogatki spowodowały znaczące korki w mieście.
Droga przechodząca obok siedziby Radia i Telewizji jest od kilku dni wyłączona z ruchu i strzeżona przez armię narodową.
0.00 – 5.00 – godzina policyjna
Czwartek 16.12.2010
W godzinach porannych policja uniemożliwiała przemieszczanie się ludności Abidżanu, szczególnie w kierunku dzielnicy Cocody, gdzie znajduje się siedziba Radia i Telewizji. Transport publiczny został sparaliżowany. Wiele osób nie dotarło do miejsc pracy. Gdzieniegdzie dało się posłyszeć strzały mające na celu rozproszenie ludności cywilnej.
Z okolicach siedziby Radia i Telewizji wojska obrony narodowej rozpraszają ludność cywilną gazem łzawiącym.
Siły Narodów Zjednoczonych wzmacniają patrole uliczne i lotnicze nad Abidżanem. Stacja radiowa Narodów Zjednoczonych informuje na bieżąco o sytuacji w mieście i nawołuje ludność do spokoju.
Około 30 osób zostało zabitych i 110 rannych podczas marszu zwolenników Alassana Ouattary (w tym 4 żołnierzy armii państwowej) na siedzibę Radia i Telewizji – podaje rzecznik prasowy Alassana Ouattary. Przejęcie siedziby mediów nie udało się.
Około 20 osób zostało zabitych (w tym 10 żołnierzy armii państwowej) według Minister Edukacji Narodowej rządu Gbagbo - Jacqueline Lohouès-Oble.
Amnesty International mówi o 9 zabitych a Czerwony Krzyż o 80 rannych. Inne źródła podają 11 zabitych.
Premier Ouattary, Soro, apeluje do ponownego marszu w piątek.
Około południa doszło także do wymiany ognia z broni ciężkiej między wojskami armii państwowej a Nowymi Siłami pro-Ouattara w okolicach „Republiki Golfijskiej” strzeżonej także przez 800 niebieskich hełmów Narodów Zjednoczonych. Nowe Siły zanotowały 2 żołnierzy zabitych i 1 rannego.
Waszyngton podał informację o uderzeniu zagubionej rakiety w mur ambasady USA w Abidżanie, znajdującej się niedaleko hotelu Golf.
Dyplomaci amerykańscy dają prezydentowi Gbagbo limit na przekazanie władzy prezydenckiej Ouattarze.
Odgłosy pojedynczych strzałów cichną około 17.00.
0.00 – 5.00 – godzina policyjna
Wcześniejsze informacje o na stronie zgromadzenia www.ojcowiebiali.org
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.