Na Wybrzeżu Kości Słoniowej już piąty dzień z kolei, trwa międzyreligijna modlitwa o pokój.
Po niedawnych wyborach prezydenckich ten afrykański kraj znalazł się na krawędzi kolejnej wojny domowej. Kilkadziesiąt osób zginęło już w wyniku starć pomiędzy zwolennikami dwóch prezydentów. Laurent Gbagbo został bowiem zaprzysiężony na kolejną kadencję, mimo iż społeczność międzynarodowa uznała, że wybory wygrał jego rywal Alassane Ouattara. Ostatnie krwawe starcia na ulicach, zarówno Abidżanu, jak i Jamusukro, zostały wywołane próbą przejęcia przez Ouattarę kontroli na instytucjami państwowymi.
W tej napiętej sytuacji przywódcy religijni wspólnie apelują do wszystkich mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej, by nie dali się wkręcić w spiralę przemocy i prowokacji. „Ponad siłę trzeba postawić dialog. Antagonizmy etniczne i religijne nie mogą wziąć góry” – czytamy w przesłaniu Rady Religijnej na rzecz Pokoju, na czele której stoi katolicki arcybiskup Abidżanu Jean-Pierre Kutwa. To właśnie ta rada wezwała do sześciodniowej modlitwy o pokój w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
* * *
Wydarzenia z ostatnich dramatycznych dni na Wybrzeżu Kości Słoniowej w relacji diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie www.abidjan.net, www.afrik.com oraz obserwacji bezpośrednich)
Czwartek 09.12.2010
Komunikat Rady Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej z 252 nadzwyczajnego posiedzenia.
Rada Pokoju i Bezpieczeństwa: Żąda uznania wyników wyborów prezydenckich ogłoszonych przez Niezależną Komisje Wyborczą.
Zatwierdza, iż Alassane Dramane Ouattara jest prawnie wybranym prezydentem Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej.
Zawiesza uczestnictwo przedstawicieli Wybrzeża Kości Słoniowej, dotyczące wszelkich działań Unii Afrykańskiej, aż do momentu przejęcia władzy w kraju przez Alassane Ouattara.
Apeluje do prezydenta Laurent Gbagbo o uznanie wyników głosowania oraz o ułatwienie procesu przekazania władzy w kraju.
Apeluje do wszystkich partii politycznych Wybrzeża Kości Słoniowej o zaprzestanie wszelkich przedsięwzięć mogących pogorszyć sytuację kryzysową w kraju.
Operatorzy sieci telefonii komórkowej blokują możliwość wysyłania wiadomości SMS.
„Usiądźmy i zacznijmy dyskutować” – zapowiedział ogłoszony prezydentem przez Radę Konstytucyjną Laurent Gbagbo podczas spotkania z przedstawicielami ludu Ébrié (jedna z liczniejszych grup etnicznych w kraju). „Sprawy są w toku i zawsze kończą się przez podjęcie dyskusji. Jeśli jest problem, zasiądziemy do dyskusji. Generalnie, dyskusja nie jest możliwa kiedy sprawa jest jeszcze zbyt gorąca. Potrzeba poczekać aż sprawa się ochłodzi. Nie będzie wojny na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Powiedzcie swoim, aby spokojnie wrócili do swoich zajęć".
Alassane Ouattara, wsparty przez wspólnotę międzynarodową, odrzuca możliwość negocjacji z Laurentem Gbagdo. Nie wyklucza natomiast propozycji utworzenia rządu wraz z przedstawicielami partii opozycyjnych.
22.00 – 5.00 – godzina policyjna
Piątek 10.12.2010
Guillaume Soro, nominowany przez Alassane Ouattara premier nowego rządu, apeluje do pracowników administracji o zaprzestanie pełnienia funkcji publicznych na rzecz nielegalnego rządu powołanego w wyniku instytucyjnego zamachu stanu przez Laurenta Gbagbo.
Premier apeluje także do generalicji o przystanie do prezydenta Alassane Ouattara.
22.00 – 5.00 – godzina policyjna
Sobota 11.12.2010
Oficerzy policji oraz armii państwowej zapewniają o ich lojalności wobec prezydenta Gbagbo podczas ceremonii „przeglądu wojsk narodowych” przez nowego ministra bezpieczeństwa narodowego nielegalnego rządu.
Sygnał BBC nadal zablokowany
22.00 – 5.00 – godzina policyjna
Niedziela 12.12.2010
Rząd Laurenta Gbagbo oskarża dyplomatów zagranicznych stacjonujących w Abidżanie o próbę destabilizacji wojsk narodowych na korzyść Alassane Ouattara.
22.00 – 5.00 – godzina policyjna
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.