Kardynał misjonarz Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego

Kard. Michael L. Fitzgerald, członek zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki, został uhonorowany przez królową Elżbietę II tytułem Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE) „za zasługi dla międzywyznaniowych i międzykościelnych partnerstw”.

Kardynał Fitzgerald był Nuncjuszem Apostolskim w Egipcie i Delegatem przy Lidze Państw Arabskich od 2006 roku aż do przejścia na emeryturę w 2012 roku.

Wcześniej był sekretarzem (1987-2002), a następnie przewodniczącym (2002-2006) Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Pracował w Papieskim Instytucie Studiów nad Islamem (PISAI) w latach 1968-1978, najpierw jako wykładowca, a następnie jako prezydent (1972-1978).

Obecnie posługuje w śródmiejskiej parafii św. Wincentego a Paulo w Liverpoolu.

Podkreśla wzajemne powiązanie różnych elementów dialogu i potrzebę otwartości. „Kiedy przedstawiciele różnych religii wspólnie stają przed Bogiem , to czyni ich to zdolnymi do innego postrzegania siebie nawzajem”.

"Dziś jest silna potrzeba przezwyciężenia uprzedzeń. Nie można powtarzać, że islam jest przeciwny zmianom, że jest religią strachu czy fanatyków. W społeczeństwach muzułmańskich istnieją radykalne elementy, ale cierpią przez nie także muzułmanie. Warunkiem dialogu jest otwartość na prawdę. I to zadanie nigdy się nie skończy. Jak słowa Jezusa o ubogich, których zawsze mamy przy sobie, nie dyskwalifikują prób wyeliminowania ubóstwa, tak przekonanie, że ​​wielość religii będzie się utrzymywać, nie czyni dialogu bezcelowym" - mówił w rozmowie dla Gościa Niedzielnego.

Rozmowa z abp. Fitzgeraldem:

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg