Kard. Michael L. Fitzgerald, członek zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki, został uhonorowany przez królową Elżbietę II tytułem Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE) „za zasługi dla międzywyznaniowych i międzykościelnych partnerstw”.
Kardynał Fitzgerald był Nuncjuszem Apostolskim w Egipcie i Delegatem przy Lidze Państw Arabskich od 2006 roku aż do przejścia na emeryturę w 2012 roku.
Wcześniej był sekretarzem (1987-2002), a następnie przewodniczącym (2002-2006) Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Pracował w Papieskim Instytucie Studiów nad Islamem (PISAI) w latach 1968-1978, najpierw jako wykładowca, a następnie jako prezydent (1972-1978).
Obecnie posługuje w śródmiejskiej parafii św. Wincentego a Paulo w Liverpoolu.
Podkreśla wzajemne powiązanie różnych elementów dialogu i potrzebę otwartości. „Kiedy przedstawiciele różnych religii wspólnie stają przed Bogiem , to czyni ich to zdolnymi do innego postrzegania siebie nawzajem”.
"Dziś jest silna potrzeba przezwyciężenia uprzedzeń. Nie można powtarzać, że islam jest przeciwny zmianom, że jest religią strachu czy fanatyków. W społeczeństwach muzułmańskich istnieją radykalne elementy, ale cierpią przez nie także muzułmanie. Warunkiem dialogu jest otwartość na prawdę. I to zadanie nigdy się nie skończy. Jak słowa Jezusa o ubogich, których zawsze mamy przy sobie, nie dyskwalifikują prób wyeliminowania ubóstwa, tak przekonanie, że wielość religii będzie się utrzymywać, nie czyni dialogu bezcelowym" - mówił w rozmowie dla Gościa Niedzielnego.
Rozmowa z abp. Fitzgeraldem:
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…