W Kościele katolickim w Polsce dziś XXII Dzień Islamu

"Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei" - pod takim hasłem odbywa się 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce XXII Dzień Islamu. Nadzieja wyrasta z wiary i pomaga wytrwać w przeciwnościach - wskazał przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko.

Z powodu obostrzeń sanitarnych główne obchody w tym roku odbędą się w formule online.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 26 stycznia. Służy on przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między chrześcijanami a muzułmanami.

"Podczas centralnych uroczystości, które rozpoczną się o godz. 19.00, przedstawiciele obydwu religii odczytają fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei" - poinformowała PAP Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Temat rokrocznie wyznacza przesłanie skierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.

Wskazano w nim, że doświadczenie lockdownu pokazało, że człowiek potrzebuje nie tylko pomocy Bożej, ale także "wyrazów i gestów solidarności braterskiej, takich jak: czyjś telefon, wiadomość ze słowami pocieszenia i wsparcia, modlitwa, pomoc w kupnie leków czy jedzenia, porada; i po prostu poczucia bezpieczeństwa płynącego z poczucia, że ktoś jest przy nas zawsze w chwilach potrzeby".

W przesłaniu podkreślono, że tym, czego w tych czasach najbardziej potrzebujemy - to nadzieja, która "rodzi się z wiary, że wszystkie nasze problemy i próby mają jakiś sens, cel i wartość, nawet, jeśli zrozumienie ich i znalezienie drogi wyjścia wydaje nam się trudne czy wręcz niemożliwe".

Autorzy przesłania wskazali, że źródłem nadziei jest ludzkie braterstwo, które "jest czymś uniwersalnym - przekraczającym wszelkie bariery: etniczne, religijne, społeczne czy ekonomiczne".

"Działając w tym duchu naśladujemy Boga, który dobrotliwie patrzy na ludzkość, którą stworzył" - wyjaśnili.

"My, chrześcijanie i muzułmanie, wezwani jesteśmy do tego, aby nieść nadzieję na życie obecne i życie przyszłe, aby być świadkami, odnowicielami i budowniczymi tej nadziei, szczególnie wobec tych, którzy doświadczają trudu i rozpaczy" - czytamy w przesłaniu.

Bp Ciereszko w zapowiedzi XXII Dnia Islamu zaznaczył, że nadzieja to "coś więcej niż optymizm". "Nadzieja pomaga dostrzec w sercach ludzi dobro. Pomaga wytrwać w przeciwnościach w oczekiwaniu na pomoc, która niejednokrotnie w najmniej spodziewanych okolicznościach przychodzi". Wspomniał, że w encyklice "Fratelli Tutti" papież wskazuje, iż "nadzieja jest rzeczywistością zakorzenioną w głębi istoty ludzkiej".

W czasie obchodów XXII Dnia Islamu zaplanowano m.in. dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. "Ze strony katolickiej głos zabierze prof. Eugeniusz Sakowicz, zaś perspektywę muzułmańską przybliży imam Arkadiusz Miernik. Spotkanie, zgodnie z tradycją, zwieńczy znak pokoju" - poinformowała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 r. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej jest Rafał Berger. Sekretarzem generalnym jest Grzegorz Olszewski. Wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce prowadziła Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg