Przedstawiciele różnych Kościołów, Żydzi i muzułmanie wspólnie apelują o pomoc Ukraińcom uciekającym do Polski

Przedstawiciele różnych wspólnot religijnych i organizacji działających na rzecz mniejszości pod nazwą Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku, zaapelowali m.in. do władz państwa, samorządów, Kościołów i organizacji pozarządowych o udzielenie wszelkiego wsparcia Ukraińcom, którzy mogą szukać schronienia w Polsce.

Jak napisano w wydanym oświadczeniu dotyczącym agresji Rosji na Ukrainę, Europa "nie widziała takiego aktu międzynarodowego terroryzmu państwowego od 1945 roku".

"Mając w pamięci właśnie II wojnę światową, którą rozpoczęła napaść Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę, jednoznacznie potępiamy decyzję przywódców Federacji Rosyjskiej o ataku na Ukrainę. W wyniku działań wojennych giną ukraińscy żołnierze. Są także ofiary wśród ludności cywilnej" - głosi oświadczenie Wspólnoty Sumienia - Koalicji Wzajemnego Szacunku.

"Wyrażając solidarność z narodem ukraińskim, apelujemy do wszystkich instytucji państwowych i samorządowych, do Kościołów i związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych i wszystkich ludzi dobrej woli o udzielenie wszelkiego wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy w najbliższym czasie mogą szukać schronienia w Polsce. Jest to nasz ludzki i polski obowiązek" - napisano w oświadczeniu, opublikowanym m.in. przez Muzułmański Związek Religijny w RP.

Pod oświadczeniem podpisali się m.in. przedstawiciele Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, mufti RP, naczelny rabin RP czy prezes synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.

Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku została powołana przed rokiem przez grupę osób wywodzących się z różnych wspólnot religijnych i organizacji działających na rzecz mniejszości, która ma być głosem solidarności "wyrażającym jedność w trosce o podstawowe prawa człowieka i obywatela".

Jak wynika z informacji zamieszczonej na jej stronie internetowej, Wspólnota stawia sobie za cel przeciwstawianie się wykluczaniu i dyskryminacji ze względu na tożsamość religijną, etniczną czy kulturową.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg