Badania naukowe, publikacje, międzynarodowe sympozja, konferencje, debaty, a także wydarzenia kulturalne oraz budowanie relacji pomiędzy studentami z Polski i Izraela – to główne zadania Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela, którego inauguracja odbędzie się 17 października – poinformował rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosława Kalinowski.
Rektor KUL zaznaczył, że prace nad powołaniem Centrum trwają od kilku miesięcy, będzie ono jednostką funkcjonującą w strukturze uniwersytetu.
„Planujemy, by poza działalnością naukową i badaniami dotyczącymi historii, kultury, wspólnego dziedzictwa oraz dialogu międzyreligijnego, przygotowywane były również projekty społeczno-kulturalne. Strategiczną kwestią jest zaangażowanie młodych ludzi z Polski i Izraela, wzajemne wizyty i wydarzenia z ich udziałem. Chcemy, by ta działalność była szeroko obecna w przestrzeni internetu” – powiedział ks. prof. Kalinowski.
Poinformował, że dyrektorem Centrum będzie ks. prof. Mirosław Wróbel, kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL, m.in. tłumacz Biblii Aramejskiej, badacz literatury rabinicznej, który uzyskał doktorat z nauk biblijnych na École Biblique w Jerozolimie.
Funkcję zastępców dyrektora będą pełnili dr hab. inż. Witold Mędykowski oraz ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Pierwszy z nich to historyk, politolog i archiwista, specjalizujący się w m.in. w historii Żydów polskich i Holokaustu. Z kolei ks. Rytel-Andrianik, biblista i orientalista, uzyskał doktorat z nauk biblijnych i archeologii w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie oraz doktorat z nauk orientalnych (w zakresie judaistyki i hebraistyki) na Uniwersytecie w Oxfordzie.
Rektor KUL zapowiedział, że szczegóły dotyczące funkcjonowania Centrum, zostaną przedstawione 17 października, podczas konferencji, która odbędzie się na KUL, a wezmą w niej udział m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prof. Susannah Heschel, córka Abrahama J. Heschela. Przedstawiony będzie skład komitetu honorowego, do którego przystąpił m.in. rabin Abraham Skórka.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?