Jednym z wydarzeń jest debata kobiet - wyznawczyń trzech największych religii monoteistycznych. Zostaną m.in. zapytanie o rolę kobiety w rodzinie i w społeczeństwie.
Wspomniane wydarzenie zaplanowane jest na niedzielę 3 marca. Kolejne, jakie proponuje Europejskie Miasto Nauki, związane są z tolerancją religijną. "Pokażemy, jak różne kultury mogą nie tylko współistnieć, ale także wzajemnie się przenikać i wzbogacać. Tydzień Trzech Kultur ma pokazać, że nauka i kultura zawsze idą w parze i działają na rzecz pokoju" - zapowiadają organizatorzy.
Propozycje Tygodnia Trzech Kultur to m.in. możliwość zwiedzenia Centrum Kultury i Dialogu „Doha”, czy wykonania oryginalnych tatuaży z henny. Chętnym lektorzy pomogą nauczyć się podstaw języka arabskiego i hebrajskiego. Organizatorzy zapraszają także do skosztowania herbaty marokańskiej, czy wysłuchania koncertu chóru ewangelickiego oraz gry na bandurze. Wszystkie wydarzenia są przedstawione w planie dostępnym na stronie Uniwersytetu Śląskiego (us.edu.pl).
Kuratorką Tygodnia Trzech Kultur jest dr Aniela Kucharska (Uniwersytet Śląski w Katowicach), producentką dr Cecylia Tatoj (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…