Policja użyła w niedzielę w Tunisie gazu łzawiącego, żeby rozproszyć setki islamistów, protestujących przeciwko zakazowi przyjmowania na uniwersytet kobiet zasłaniających twarze nikabem - informuje reporter Reutersa, obecny na miejscu tych wydarzeń.
Protest rozpoczął się przed miasteczkiem uniwersyteckim. Stamtąd demonstranci przeszli do pobliskiej dzielnicy robotniczej, gdzie doszło do starć z policją.
Islamiści protestowali nie tylko przeciwko zakazowi przyjmowania kobiet w nikabach na uczelnię, lecz także przeciwko prywatnej telewizji Nessama, która zdecydowała się nadać film animowany "Persepolis", opowiadający o Iranie rządzonym przez reżim ajatollahów.
Ten film, który jest adaptacją komiksów Marjane Strapi, zdobył w 2007 roku nagrodę jury na festiwalu w Cannes. Teheran krytycznie ocenił zarówno komiksy, jak i film, uznając, że w złym świetle został przedstawiony Iran i w ogóle islam.
Demonstranci w Tunisie uznali, że "Persepolis" rani ich uczucia religijne. Szef telewizji Nessma Nabil Karui powiedział agencji Associated Press: "Ci ekstremiści chcą narzucić nową dyktaturę. Jesteśmy kanałem wolności, modernizmu i demokracji. Nie ugniemy się i nadal będziemy prowadzili niezależną politykę redakcyjną".
Świadkowie informują, że grupa ok. 300 demonstrantów próbowała podpalić stację telewizyjną, ale zapobiegła temu interwencja policji. Około 40 osób zatrzymano.
Reuters pisze o narastaniu w Tunezji napięć między islamistami a świecką częścią społeczeństwa. W wyborach 23 października weźmie udział islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahdai) i oczekuje się, że uzyska wiele głosów.
Tunezja stała się kolebką arabskiej wiosny. Nowe tymczasowe władze po raz pierwszy zezwoliły islamistom na kandydowanie w wyborach. Ugrupowania świeckie ostrzegają jednak, że ich nowoczesne, liberalne wartości stają się zagrożone.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...