Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, z racji szabatu obchodzony dzień wcześniej, będzie miał jak zwykle także warszawskiej akcenty.
Kilkuset ortodoksyjnych Żydów - chasydów z całego świata przybyło do Lelowa (Śląskie), by jak co roku modlić się u grobu cadyka Dawida Bidermana. W tym roku przypada 200. rocznica śmierci cadyka, co upamiętnia ufundowana przez gminę Lelów tablica.
Na Placu Grzybowskim w Warszawie zapłonęła w środę pierwsza świeca w ustawionej tam chanukiji. Tym samym rozpoczęła się Chanuka - żydowskie święto świateł. Podczas trwającego osiem dni święta każdego dnia na dziewięcioramiennym świeczniku Żydzi zapalają jedną świecę.
Żydowski dziennik "The Forward" umieścił papieża Franciszka na liście 50 ważnych osobistości żydowskich i uznanych nieżydowskich. Gazeta uzasadnia to niezwykłe uhonorowanie głowy Kościoła katolickiego tym, że Franciszek za jeden ze swych zasadniczych celów uznał poprawę stosunków Kościoła katolickiego ze światem żydowskim.
Do wspólnego zaangażowania w obronę wolności religijnej - wezwał kard. Kurt Koch chrześcijan i żydów.
Z ks. Davidem Neuhausem SJ, żydowskim konwertytą, wikariuszem Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie dla wiernych języka hebrajskiego rozmawia Manuella Affejee.
Prezydent Bronisław Komorowski wyraził w poniedziałek w Jerozolimie nadzieję, że orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. uboju rytualnego pozwoli na respektowanie zarówno praw związków wyznaniowych, jak i praw zwierząt.
Bogdan Białek został wybrany nowym współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ze strony chrześcijan.
Muzeum Ziemi Biblijnej w Jerozolimie właśnie otworzyło wyjątkową wystawę o Biblii - "Księga Ksiąg". Wielowiekowe manuskrypty, zwoje i książki wspólnie opowiadają fascynującą historię judaizmu i chrześcijaństwa, i pokazując jak wiele te religie łączy.
"Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich" - taki tytuł nosi pierwsza wystawa prezentująca ponad 400 przedmiotów-pamiątek spośród ponad 3 tys. ofiarowanych lub użyczonych muzeum.