W stolicy 8 kwietnia odbędą się międzyreligijne obchody Zwiastowania Pańskiego. W chrześcijańsko-muzułmańskim nabożeństwie wezmą udział m.in. mufti Tomasz Miśkiewicz i biskup katolicki Michał Janocha.
Mija 5 lat od podpisania Dokumentu o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia przez Papieża i lidera sunnitów, wielkiego imama Al-Azhar, Ahmada Al-Tayyeba.
„Gotowość do spotkania się między przedstawicielami islamu i chrześcijaństwa wymaga bowiem otwartości, której niejednokrotnie brakuje wśród wyznawców tych religii” – mówi imam Omar Abdel Fattah, przy okazji obchodzonego wczoraj Dniu Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W rozmowie z KAI opowiada o dialogu międzyreligijnym, swoich doświadczeniach, także o relacjach żydowsko-muzułmańskich.
Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” obchodzono w piątek XXIV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbyły się w Łodzi, przedstawiciele obydwu religii odczytywali fragmenty Biblii i Koranu, modlili się i dyskutowali. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.
„Już sam fakt, że jesteśmy razem w tym samym miejscu, jest przesłaniem: tradycje religijne, w swojej oryginalności i różnorodności, stanowią ogromny potencjał dobra w służbie społeczeństwu” – podkreślił Papież Franciszek podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w Ułan Bator 3 września.
Religie są powołane do zaoferowania światu tej harmonii, której nie może dać sam postęp techniczny – stwierdził 3 września Franciszek podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w Teatrze Hun w Ułan Bator.
W przypadającą dziś 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się apel pamięci. W czasie uroczystości, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odmówiona została modlitwa międzyreligijna, której przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
„Nie można kochać Polski nie kochając Jana Pawła II. Świat w jakim teraz żyjemy to w dużym stopniu jego zasługa” – mówi Malick Gakou. Z jego inicjatywy w mieście Guédiawaye pod Dakarem powstały: pomnik, ulica imienia papieża z Polski i sprowadzenie relikwii do kościoła pod jego wezwaniem.
Jamiyah Singapore – organizacja non-profit działająca na rzecz dobrobytu i rozwoju muzułmanów w Singapurze – uhonorowała katolicką zakonnicę za jej wysiłki na rzecz promowania zrozumienia i współpracy między religiami w tym mieście-państwie. Nagrodę Exemplary Interfaith Award otrzymała siostra Theresa Seow ze Zgromadzenia Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek), poinformowała agencja UCA News.
Papież przyjął dziś w nuncjaturze apostolskiej w Lizbonie delegacje przywódców różnych religii, podkreślając "ekumeniczne i międzyreligijne zaangażowanie portugalskiego Kościoła"- poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.