"Hercules" Georga Friedricha Haendla - oratorium uważane przez znawców za jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora - zabrzmi w najbliższą niedzielę na scenie Narodowego Starego Teatru w wykonaniu Capelli Cracoviensis.
Utwory z muzyką tatarską z Tatarstanu czy Krymu, a także współczesne interpretacje tej muzyki, znalazły się na płycie wydanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP. Do wydawnictwa dołączona jest również książeczka m.in. o historii muzyki tatarskiej.
Czy baśnie w zawoalowany sposób mogą opowiadać np. o wypieraniu pogaństwa przez chrześcijaństwo?
„Daas” to kostiumowy film o Jakubie Franku - XVIII-wiecznym, samozwańczym mesjaszu, który w swoich wizjach Polskę widział jako żydowską Ziemię Obiecaną.
Około siedmiu tysięcy osób z regionu i kraju zwiedziło w ten weekend odrestaurowaną, wybudowaną w stylu mauretańskim, synagogę w Ostrowie Wielkopolskim. Powstały w latach 1857-1860 obiekt należy do najpiękniejszych tego rodzaju w Europie.
Droga szabatowa w tradycji żydowskiej to około 1800 m. Właśnie w takiej odległości od murów starej części Jerozolimy, na stokach Góry Oliwnej, położony jest meczet upamiętniający wniebowstąpienie Chrystusa.
Jedzie Mojszele furką Mojszele. Dzisiaj w mieście jest wielki targ. Wietrzyk w górze gra, dróżka w dole gna. Do cielaczka on mówi tak: „Biednym figa z makiem, a bogatym świat. Kto ci kazał być cielakiem? Teraz marsz na targ...” – tak śpiewały dzieci z Markiem Ravskim.
Żydowski historyk - a zarazem jeden z dowódców oddziałów powstańczych, które w 66 r. wszczęły rozruchy przeciw Rzymowi - Józef Flawiusz wybrał sobie Kafarnaum na miejsce, w którym leczył ranę zadaną podczas jednej z bitew.
Namalowani na pierwszym planie kapłani prowadzący ofiarnego byka uciekają w panice przed widoczną w prawym górnym rogu postacią anioła niosącego kielich i Hostię.
24 czerwca w Krakowie rozpoczyna się 21. Festiwal Kultury Żydowskiej. Impreza potrwa do 3 lipca.