53 twarze wyryte w kamieniu, glinie, srebrze, brązie czy drewnie można oglądać na wystawie "Zapomniane oblicza" w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Prezentowane eksponaty pochodzą z okresu od ok. IV w. p.n.e. do XVII w.
Problematyka ludzkiej pracy zdominuje 18. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm", które rozpoczną się w piątek w Zamościu (Lubelskie). W programie festiwalu oprócz projekcji filmów zaplanowano spotkania z ich autorami i debatę nt. Człowiek i praca.
Archeolodzy, arabiści i etnolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) rozpoczęli niedawno dwumiesięczne badania pozostałości islamskich zamków (XV-XIX w) w Dolinie Nilu Środkowego w Sudanie.
Blisko 30 prac znanego fotografa Zdzisława Dadosa można od dziś oglądać na wystawie "Synaj - legenda i majestat" we wrocławskim Muzeum Narodowym. Zdjęcia powstały w czasie pielgrzymki artysty na świętą dla wielu religii Górę Synaj w Egipcie.
Film jest szczególnym miejscem dla teologii, a dziełem religijnym może być nawet komedia i western – mówiono 15 listopada w warszawskim UKSW podczas seminarium zorganizowanego przez tamtejszy Instytut Wiedzy o Kulturze Religijnej.
W dzisiejszym wieczornym programie Benedykta XVI znalazł się koncert. Ofiarowała mu go orkiestra symfoniczna, do której należą żydowscy, chrześcijańscy i muzułmańscy muzycy z różnych krajów głównie Bliskiego Wschodu (Izraela, Palestyny, Syrii, Jordanii, Egiptu, Libanu, Iranu, Turcji i Hiszpanii).
Dużą wystawę pokazującą najsłynniejsze skarby trackie otwarto w odrestaurowanym Muzeum Archeologicznym w Warnie. Część niedawno znalezionych przedmiotów ze złota i srebra oraz ceramiki pokazywana jest szerszej publiczności po raz pierwszy.
Powyższy tytuł jest cytatem z filmu Terry’ego Gilliama „Nieustraszeni bracia Grimm”. Słowa te wypowiada grany przez Jonathana Pryce’a generał Delatombe. To francuski oświeceniowiec, dla którego baśnie są tylko i wyłącznie ludowymi gusłami i przesądami.
Rusza festiwal „Gaude Mater” prezentujący muzykę trzech wielkich religii monoteistycznych.
Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe na stanowisku w południowym Iraku odkryli pozostałości sumeryjskiej świątyni z około 2500 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Azzaman.