Przeciw dyskryminacji kobiet przez haredi

Setki osób manifestowały wczoraj w mieście Bejt Szemesz w pobliżu Jerozolimy przeciw dyskryminacji kobiet przez haredi, czyli ortodoksyjnych Żydów, domagających się separacji kobiet i mężczyzn i - de facto - wykluczenia kobiet z przestrzeni publicznej.

Radykalny odłam ultraortodoksyjnych Żydów, który podejmuje próby narzucenia religijnych praktyk i rygorów reszcie społeczeństwa, napotyka coraz częściej opór i krytykę. Wtorkową manifestację zorganizowano w odpowiedzi na apel zarówno laickich, jak i religijnych organizacji broniących praw kobiet - wyjaśnia AFP.

Przeciw eskalacji żądań religijnych radykałów wystąpił we wtorek prezydent Izraela Szimon Peres i naczelny aszkenazyjski rabin Izraela Jona Mecger. Kilka dni wcześniej takie samo stanowisko zajął premier Benjamin Netanjahu.

Bejt Szemesz, zamieszkane głównie przez ortodoksyjnych Żydów, było w ostatnich dniach areną starć między religijnymi radykałami, domagającymi się rygorystycznej separacji mężczyzn i kobiet w miejscach publicznych, a siłami porządkowymi - relacjonuje korespondent AFP. Niektórzy mieszkańcy liczącego 80 tys. osób miasta atakowali nawet ekipy telewizyjne.

Policja przez kilka dni usiłowała usunąć z głównej arterii Bejt Szemesz ogłoszenia haredi wzywające do wydzielenia stref dla kobiet i mężczyzn na chodnikach, ale lokalni religijni radykałowie stawiali agresywny opór. Stworzyli nawet "patrole skromności", mające wymuszać na kobietach "cnotliwy wygląd", czyli zasłanianie dekoltu oraz noszenie długich spódnic i rękawów - wyjaśnia AP.

"Na linii frontu najnowszej izraelskiej wojny religijnej - jak określa narastające napięcia AP - znalazła się nieoczekiwanie ośmioletnia dziewczynka".

Naama Margolese została w dzielnicy religijnych ekstremistów w Bejt Szemesz opluta przez mężczyzn, którzy nazwali ją "dziwką", ponieważ uznali, że była "nieskromnie ubrana".

Incydent zwrócił uwagę mediów, polityków i wielu organizacji na narastające napięcia społeczne wywoływane przez "coraz większą bezczelność ekstremistów z wyizolowanej ultraortodoksyjnej wspólnoty" - pisze AP.

Naama Margolese chodzi do szkoły zbudowanej w Bejt Szemesz pomiędzy dzielnicą haredi a okolicą zamieszkaną przez liberalnych ortodoksyjnych Żydów. Haredi uważają, że zbudowanie tej szkoły to wtargnięcie na ich terytorium. Niemal codziennie dziesiątki mężczyzn wyszydzają i fizycznie zaczepiają jej uczennice, twierdząc, że sama ich obecność jest prowokacją.

W Bejt Szemesz napięcia między blisko połową mieszkańców, którzy są religijnymi ekstremistami, a całą resztą miasta trwają od dawna.

Przypadek małej Naamy zaszokował cały Izrael, skłonił przywódców politycznych kraju do potępienia zachowań haredi i wywołał falę potępienia w mediach i na portalach społecznościowych.

Radykałowie religijni stanowią 10 proc. populacji kraju, ale grupa ta rośnie szybko, ponieważ rodziny haredi - które otrzymują hojne rządowe subsydia - mają programowo wiele dzieci.

Ultraortodoksyjni Żydzi stanowią języczek u politycznej wagi w kraju, w którym żadna partia nie uzyskuje w wyborach zdecydowanej większości i zawsze rządzą koalicje - wyjaśnia AP.

Prezydent Peres wezwał we wtorek obywateli Izraela do stawienia oporu religijnym radykałom, którzy starają się narzucić rygorystyczny religijny kod postępowania całemu Bejt Szemesz.

"Walczymy o duszę narodu i naturę państwa (...) Ten dzień stanowi dla nas test, cały naród musi się zmobilizować, by ratować większość przed agresją mniejszości, która chce podważyć nasze najbardziej uświęcone wartości" - powiedział Peres.

«« | « | 1 | » | »»
  • Piotr
    28.12.2011 14:46
    Czytam ww. artykuł - i czuję pewien niedosyt: czy Redacja nie mogłaby się pokusić o podanie tej informacji w formie odideologizowanej, bez owych zaklęć typu "wykluczenie kobiet z przestrzeni publicznej" (nie wspomnę o błędnym uzyciu określenia "haredi" - to jest rzeczownik w liczbie pojedynczej, a nie mnogiej). Wymagałoby to pewnego wysiłku, ale chyba byłoby pożyteczne.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.