Kto może pracować w sklepach z bielizną?

W Arabii Saudyjskiej obowiązuje od czwartku królewski dekret, zgodnie z którym w sklepach sprzedających damską bieliznę pracować mogą jedynie kobiety.

Decyzja o zarezerwowaniu dla Saudyjek miejsc pracy w sklepach bieliźniarskich zapadła już trzy lata temu, ale była blokowana przez środowiska religijnych konserwatystów, którzy sprzeciwiają się zatrudnianiu kobiet w handlu. Jednocześnie wiele kobiet skarżyło się, że czuło zażenowanie kupując bieliznę u sprzedawcy-mężczyzny.

Dzięki nowemu prawu przybędzie około sześciu tysięcy miejsc pracy dla Saudyjek.

Bezrobocie wśród kobiet w Arabii Saudyjskiej szacuje się na 30 proc. Przywilej pracy ma jedynie dobrze wykształcona elita. Duchowni sprzeciwiają się zatrudnianiu kobiet w wielu sektorach, nie chcąc dopuścić do wspólnej pracy mężczyzn i kobiet. Wiele Saudyjek pracuje w szkolnictwie, a część prowadzi własne firmy.

Wielki mufti, duchowny przywódca muzułmanów w Arabii Saudyjskiej, szejk Abdel Aziz al-Szejk ostrzegł właścicieli sklepów z bielizną, którzy zatrudnią kobiety, że jest to "przestępstwo zabronione przez islamskie prawo szariatu".

Ministerstwo pracy zapowiedziało, że w centrach handlowych pracować będą specjalni pracownicy, którzy mają ochraniać zatrudnione w sklepach z bielizną kobiety przed prześladowaniami.

W ramach postępującej emancypacji kobiet w Arabii Saudyjskiej od lipca również w sklepach z kosmetykami będą pracować jedynie kobiety.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.