Jedna ofiara protestu na szyickim wschodzie

Młody mężczyzna zginął, a dziesiątki osób zostały ranne, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień podczas protestu w zamieszkanym głównie przez szyicką mniejszość mieście na wschodzie Arabii Saudyjskiej - poinformowali w piątek świadkowie i obrońcy praw człowieka.

W czwartek w okolicach miasta Al-Katif odbyły się uroczystości religijne upamiętniające narodziny proroka Mahometa. Wybuchł protest, podczas którego domagano się przeprowadzenia reform i uwolnienia więźniów politycznych.

W Arabii Saudyjskiej obowiązuje surowa interpretacja islamu. W kraju nie obchodzi się narodzin proroka.

Podczas starć z policją, które miały miejsce w połowie stycznia w tym samym regionie, śmierć poniosła jeden osoba.

Na wschodzie kraju, gdzie koncentruje się 2-milionowa mniejszość szyicka, od marca 2011 r. wybuchają sporadyczne zamieszki. Szyici twierdzą, że są dyskryminowani przez sunnicką większość i domagają się równouprawnienia w zatrudnieniu i świadczeniach socjalnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.