Kuwejt: Zwycięstwo islamistów a sytuacja chrześcijan

Jest za wcześnie, by ocenić, jak zwycięstwo islamskiej opozycji w Kuwejcie wpłynie na relacje ze wspólnotą chrześcijańską - uważa wikariusz apostolski Północnej Arabii.

Bp Camillo Ballin MCCI, odnosząc się do zwycięstwa kuwejckich islamistów w ostatnich wyborach parlamentarnych, podkreślił, że nie wszyscy zwolennicy tej partii są fundamentalistami. Włoski misjonarz, który jest odpowiedzialny za Kościół katolicki w Bahrajnie, Kuwejcie, Katarze i Arabii Saudyjskiej, zauważa, że samo dojście do władzy większości o zabarwieniu islamistycznym nie wpływa na relację z chrześcijanami. Bp Ballin podkreśla, że dialog przebiega na płaszczyźnie pozarządowej.

Prawdą jest natomiast, że poważny głos w 50-osobowym parlamencie zdobyli islamscy salafici. Będą mieli 14 miejsc, a w koalicji z sunnitami kolejnych 9. Także w Kuwejcie sprawdziła się reguła arabskiej wiosny ludów. Do władzy dochodzą ugrupowania bardziej radykalnego islamu, podobnie jak miało to miejsce w Egipcie. W trzymilionowym Kuwejcie 15 proc. mieszkańców stanowią chrześcijanie. Do Kościoła katolickiego należy 140 tys. wiernych, którzy w większości przyjechali do tego arabskiego kraju za pracą i nie posiadają prawa wyborczego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.