Męczennik. Iran zgładzi pastora

Irański sąd nakazał wykonanie wyroku śmierci na młodym pastorze 34-letni Josefie Nadarchanim. Na nic protesty opinii międzynarodowej.

W Iranie wyroki śmierci wykonuje się bez uprzedzenia rodziny i adwokata skazanego. Praktycznie może się to wydarzyć w każdej chwili.

– Pozwolono mu porozmawiać z żoną. Powiedział jej, aby nasz Kościół pozostał wierny Chrystusowi. Modlimy się za niego, ale nadzieja jest niewielka – powiedział dziennikarzom inny irański pastor Firuz Chandżani i dodaje, że, według niego decyzja o straceniu Nadarchaniego to skutek jego odmowy wyrzeczenia się chrześcijaństwa. W więzieniu odwiedzili go reprezentanci rządu i próbowali namówić go do przejścia na islam. Bezskutecznie.

Sprawa Nadarchaniego ma początek w 2009 r. Gdy dowiedział się, że irańskie władze kazały nauczycielom, aby wszyscy uczniowie czytali wersety Koranu, poszedł do szkoły, w której uczyli się jego dwaj synowie i zaprotestował, powołując się na wolność wyznania, gwarantowaną przez konstytucję. Skutek? Został aresztowany przez irańską bezpiekę. Został oskarżony o „odwrócenie się plecami do islamu" i „akt apostazji". Oskarżyciele zignorowali stwierdzenie, że pastor przeszedł na chrześcijaństwo jako bardzo młody człowiek i nigdy nie był praktykującym muzułmaninem. ważniejsze było dla nich to, że pochodził z islamskiej rodziny. To istotne, bo ci, którzy urodzili się jako chrześcijanie, są traktowani przez Iran w miarę poprawnie, ale nawróceni z islamu są brutalnie prześladowani.

Wobec protestów, jakie w sprawie pastora wystosowały m.in. USA, Wielka Brytania i Niemcy, Teheran ogłosił, że Nadarchani zostanie stracony nie za to, że zmienił wiarę, ale za gwałt, wymuszenia oraz syjonizm. Jego adwokat przeczy temu. – Broniłem go tylko w sprawie o apostazję. I to podczas wielu rozpraw. Żadne inne zarzuty się nie pojawiły i właśnie za to został skazany na śmierć – powiedział Mohammad Ali Dachah.

Najprawdopodobniej Nadarchani padł też ofiarą polityki międzynarodowej. – Zabijając Nadarchaniego, Iran będzie próbował pokazać, że nie boi się Zachodu oraz że wprowadzanie przeciwko niemu sankcji może się odbić na więźniach sumienia – powiedział „Rzeczpospolitej" Aidan Clay z organizacji International Christian Concern (ICC).

Nasza sonda: Czy Kościół powinien prowadzić dialog międzyreligijny z islamem?

«« | « | 1 | » | »»
 • yey
  24.02.2012 09:21
  A my dalej bądźmy ufmi w pokojowe nastawienie braci muzułmanów...
 • Józef K.
  24.02.2012 10:43
  A na forach prawicowych i konserwatywnych jest bardzo wiele głosów poparcia dla Iranu w jego konflikcie z USA i Izraelem.
 • sebimar
  24.02.2012 11:49
  Islam = religia miłości. Komu takie kity.
  Jakoś nie słyszę słów lamentu w polskich i zagranicznych mediach, pewnie jeżeli na śmierć skazano by homoseksualistę to przebiło by to nawet reformę emerytalną Tuska.
 • Józef
  24.02.2012 21:14
  Kościoł Katolicki powinien również wesprzeć protestami swego Brata w Wierze.
  Teraz nie jesteśmy skazywani na śmierć w majestacie prawa, ale jesteśmy atakowani i dyskryminowani .
  Czujemy, że wzajemne wsparcie Chrześcian,byłoby dla nas i Katolików w innych krajach,bardzo pomocne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.