Kopia słynnej kambodżańskiej świątyni Angkor Wat z XII w. stanie nad Gangesem koło Patny we wschodnich Indiach. Świątynia, która ma być ukończona za 10 lat, będzie miała 68 m wysokości - poinformowała firma Mahavir Mandir Trust.
Kompleks nazwany Angkor Nagar powstaje 40 km od stolicy stanu Bihar, Patny. "Nagar" w języku hindi oznacza miasto. Świątynia zostanie wzniesiona z okazji 100. rocznicy stanu Bihar.
Koszt całego przedsięwzięcia to 20 mln dolarów - powiedział sekretarz trustu Acharya Kishore Kunal. Według niego będzie to największa na świecie świątynia hinduistyczna.
Wpisana na listę UNESCO świątynia w Kambodży, odkryta 1861 roku, została zbudowana przez króla Surjawarmana II (1113-1150) ku czci hinduskiego boga Wisznu, który podtrzymuje istnienie świata i panujący w nim ład. Przy budowie kompleksu świątynnego pracowało przez 37 lat około 5 tysięcy rzemieślników i 50 tysięcy robotników. Później świątynie te użytkowane były przez buddystów.
Koło Patny w nowej świątyni - Virat Angkor Wat Ram - czczony będzie także bóg stwórca, opiekun i niszczyciel - Śiwa i jego małżonka Parvati oraz inne hinduskie bóstwa - Kryszna ze swoją ukochaną Radhą, bogowie Ganeśa i Surja oraz 10 inkarnacji Wisznu.
Świątynia budowana jest w okręgu Vaishali - rejonie, który odwiedził Rama, będący jednym z najważniejszych i najpopularniejszych wcieleń Wisznu, i gdzie już istniała poświęcona mu mała lokalna świątynia - powiedział Kunal.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…