Boko Haram zaprzecza

Działające w Nigerii islamistyczne ugrupowanie Boko Haram oznajmiło w piątek, że nie ponosi odpowiedzialności za śmierć dwóch zakładników - Brytyjczyka i Włocha - którzy zginęli w czwartek podczas próby odbicia ich w Nigerii z rąk porywaczy.

"Porwanie, które doprowadziło wczoraj do operacji wojskowej w stanie Sokoto, podczas której zakładnicy zostali zabici, nie jest naszym dziełem" - oznajmił cytowany przez agencję AFP mężczyzna, przedstawiający się jako rzecznik Boko Haram.

O tym, że porywacze, którzy zabili zakładników, należą do Boko Haram, ogłosił wcześniej w oświadczeniu prezydent Nigerii Goodluck Jonathan. Według niego Europejczycy zostali zabici, zanim udało się ich uwolnić podczas wspólnej operacji nigeryjskich i brytyjskich sił bezpieczeństwa. Prezydent zakomunikował też, że "sprawcy morderstwa" zostali aresztowani.

Brytyjczyk Chris McManus i Włoch Franco Lamolinara, obaj inżynierowie, zostali uprowadzeni na północnym zachodzie Nigerii, w stanie sąsiadującym z Sokoto. Porwania obcokrajowców są częste na naftowym południu Nigerii, gdzie zbrojne gangi domagają się okupów za uwolnienie zakładników, ale na północy stanowią rzadkość.

Włochy coraz ostrzej domagają się od rządu w Londynie wyjaśnień w sprawie próby odbicia zakładników, o której planach Rzymu nie uprzedzono.

Ugrupowanie Boko Haram, które w ciągu ostatnich miesięcy nasiliło ataki w Nigerii, po raz pierwszy zostało oficjalnie oskarżone o porwanie obcokrajowców. Do tej pory ruch nie był znany z porywania ludzi i brania zakładników.

Grupa, której nazwę tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo", walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Obecnie szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.