Kompromis ws. finansowania gmin żydowskich?

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlcik oświadczył po piątkowym spotkaniu z ministrem Michałem Bonim, że ma nadzieję na kompromis w sprawie finansowania działalności tych gmin.

Kadlcik powiedział PAP, że stronę żydowską cieszy oficjalna deklaracja rządu "dotycząca wycofania się z pomysłu likwidacji wszystkich Komisji Regulacyjnych, w tym Komisji ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich". "To bardzo ważne, ponieważ jesteśmy w połowie drogi do zakończenia procedury odzyskiwania skonfiskowanego bezprawnie majątku" - podkreślił.

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich poinformował, że przedstawione przez ministra Boniego propozycje będą dyskutowane i poddane dalszym konsultacjom podczas kolejnych spotkań. "Mam nadzieję, że ich efektem będzie wypracowanie kompromisowego modelu finansowania działalności gmin żydowskich" - zaznaczył.

"Obawy przedstawicieli wszystkich obecnych dziś na spotkaniu wyznań budzi pomysł otwartego deklarowania wyznania w zeznaniach podatkowych, co w naszym przypadku wydaje się być w sposób szczególny uzasadnione" - dodał Kadlcik.

Boni przedstawił w piątek przedstawicielom Kościołów i związków wyznaniowych propozycję dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego i usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. W czwartek rozmawiał o tym z przedstawicielami Kościoła katolickiego.

Minister poinformował, że rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Boni poprosił Kościoły i związki wyznaniowe o zaopiniowanie w ciągu 30 dni tych założeń.

MAC poinformował w komunikacie wydanym po piątkowym spotkaniu, że konieczna jest dyskusja nad modelem usamodzielnienia płacenia składek przez duchownych. Według resortu warto porównać modele finansowania Kościołów w innych krajach. "Trzeba dyskutować o sprawach kluczowych, ale konieczne jest także, aby zobaczyć, jak likwidacja Funduszu Kościelnego wpłynie na sytuacje dotyczące poszczególnych związków wyznaniowych" - napisano w komunikacie.

Resort podkreśla, że w celu przyspieszenia konsultacji i prac nad projektem dotyczącym likwidacji Funduszu Kościelnego powołane zostaną mniejsze grupy robocze, które wypracują stanowiska w kluczowych sprawach. Zdaniem Boniego ważną sprawą jest uwzględnienie specyfiki mniejszych Kościołów i związków wyznaniowych.

Podczas spotkania Boni zapewnił przedstawicieli Kościołów, że rząd zamierza nadal kontynuować działalność Komisji Regulacyjnej oraz usprawnić jej działanie. Komisja ta zajmuje się sprawami związanymi ze zwrotem majątków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.