W Stambule rozpoczęto budowę pierwszego kościoła od 1923 roku

Po raz pierwszy od powstania świeckiej Republiki Turcji w 1923 roku w kraju tym będzie chrześcijański kościół - w sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan wziął udział w ceremonii rozpoczęcia budowy w Stambule. Świątynia ma zostać ukończona w dwa lata.

Nowy kościół chrześcijański wzbogaci Turcję duchowo - oświadczył szef państwa, cytowany przez państwową agencję prasową Anatolia.

Świątynia przeznaczona dla wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego ma powstać w dzielnicy Yesilkoy nad morzem Marmara, w europejskiej części Stambułu. Pozwolenie na budowę rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wydała już w 2015 roku.

"To historyczny dzień" - ocenił metropolita stambulsko-ankarski Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Filiksinos Jusuf Cetin.

W Turcji, której ludność jest w ponad 99 procentach muzułmańska, liczbę wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego szacuje się na około 17 tysięcy.

Od założenia kemalistowskiej Republiki Turcji w kraju wydawano wprawdzie pozwolenia na renowację istniejących świątyń mniejszości religijnych, ale nie zatwierdzano budowy nowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg