Po raz pierwszy od powstania świeckiej Republiki Turcji w 1923 roku w kraju tym będzie chrześcijański kościół - w sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan wziął udział w ceremonii rozpoczęcia budowy w Stambule. Świątynia ma zostać ukończona w dwa lata.
Nowy kościół chrześcijański wzbogaci Turcję duchowo - oświadczył szef państwa, cytowany przez państwową agencję prasową Anatolia.
Świątynia przeznaczona dla wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego ma powstać w dzielnicy Yesilkoy nad morzem Marmara, w europejskiej części Stambułu. Pozwolenie na budowę rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wydała już w 2015 roku.
"To historyczny dzień" - ocenił metropolita stambulsko-ankarski Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w Filiksinos Jusuf Cetin.
W Turcji, której ludność jest w ponad 99 procentach muzułmańska, liczbę wyznawców Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego szacuje się na około 17 tysięcy.
Od założenia kemalistowskiej Republiki Turcji w kraju wydawano wprawdzie pozwolenia na renowację istniejących świątyń mniejszości religijnych, ale nie zatwierdzano budowy nowych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…